9 intelekto tipai. Kuriam priklausote jūs?

Devynios šokėjos / 123RF.com nuotr.
Autorius: Ji24.lt
Publikuota: 2020-02-05 10:56
Mokykloje mus moko, kad esame gabūs kalboms, literatūrai arba tiksliesiems mokslams. Todėl daugelis sutrinka negalėdamas savęs priskirti vienai iš šių kategorijų. Tačiau tai labai menkas apibrėžimas, kaip žmonės suvokia pasaulį. Psichologas Howardas Gardneris išskiria net 9 intelekto tipus.

Loginis (matematinis). Šiuo intelektu pasižymintys žmonės geba viską apskaičiuoti, įvertinti, apsvarstyti pasiūlymus ir hipotezes, atlikti išsamius matematinius skaičiavimus. Neretai šie gebėjimai pasireiškia dar vaikystėje. Jiems sekasi įvairūs žaidimai, reikalaujantys matematinio skaičiavimo, strateginio mąstymo.

Kalbinis. Ne visi gali pasigirti puikia iškalba. Tiesa, yra retorikos mokslas, kuris gali padėti lavinti šiuos įgūdžius. Visgi jei tam esate gabus nuo gimimo, tikriausiai jūs – kalbinio intelekto tipas. Žmonės, pasižymintys išskirtiniais kalbiniais gebėjimais, dažniausiai tampa rašytojais, žurnalistais, politologais. Jie jaučia mažiau streso kalbėdami viešai, o tekstų rašymas tokiems žmonėms – malonumas.

Muzikinis. Šie žmonės išskirtiniai jautrūs muzikai. Tai galima pastebėti nuo vaikystės: vaikai labai jautriai reaguoja į bet kokį skleidžiamą garsą, juo itin domisi. Gerai pagalvokite, kodėl vieni yra labai gabūs muzikai, jaučia ją net specialiai nesimokę, o kiti net ir mokinami neįstengia perprasti to, kas reikalaujama.

Gamtinis. Tai žmonės, kurie dažniausiai geriausiai jaučia gyvąją gamtą: augalus, medžius, gyvūnus. Jiems visa tai labai įdomu, jie su smalsumu tyrinėja gamtos pasaulį ir nuolat juo domisi. Jie pastebi keistos spalvos debesis, pradedančius skleistis ar metančius lapus medžius, išgirsta tyliausią paukštelio čiulbesį. Tokie žmonės dažniausiai tampa gamtininkais, gamtos apsaugos darbuotojais, o jei nepavyksta, turi su tuo susijusį pomėgį: žvejyba, augalininkystė, sodininkystė ir pan.

Egzistencinis. Šie žmonės dažnai į pasaulį žvelgia kitaip, nei daugeliui atrodo. Jie giliai mąsto apie pasaulį, žmogaus prasmę, gyvenimą ir mirtį. Tokie žmonės neretai tampa filosofais, rašytojais, nes jiems itin svarbu reflektuoti save ir suprasti žmogaus buvimą šiame pasaulyje.

Tarpasmeninis. Šiems žmonėms, kaip niekam kitam, svarbūs santykiai su kitais. Jie geba suprasti ir efektyviai bendrauti su kitais. Jie išsiskiria empatija: jaučia kitų žmonių nuotaiką, geba įsijausti į situacijas, neretai padeda jas spręsti. Būtent tokio intelekto žmonės dažniausiai tampa mokytojais, socialiniais pedagogais, aktoriais, politikais – visiems jiems būdingas šis intelekto tipas.

Vidinis. Šio tipo žmonės, priešingai nei tarpasmeninio, yra susikoncentravę į save ir savo vidų. Jie nuolat bando suprasti, kaip jie jaučiasi, kas jiems svarbu, galų gale, koks jų tikslas šioje žemėje. Galiausiai ilgalaikės savęs tyrinėjimo studijos virsta gyvenimo būdu: tokie žmonės dažnai tampa psichologais, filosofais, dvasiniais vadovais ar asmeninio tobulėjimo treneriais, mokančiais kitus atrasti, suprasti ir pamilti save.

Kūniškasis. Šio tipo žmonės daugiau naudojasi savo kūnu, kaip instrumentu, neretai jie save išreiškia būtent per kūną. Tai šokėjai, sportininkai. Jų motorika labai išlavinta, todėl jie ir pasaulį suvokia per kūniškąją prizmę. Jei jūsų vaikas labai judrus, nenustygstantis vietoje, nebūtina manyti, kad jis hiperaktyvus. Gal jam tereikia savo energiją kažkur išlieti. Leiskite jam užsiimti sportu ar šokiais.

Vaizdinis (erdvinis). Tokiems žmonėms svarbus vaizdas, todėl juos lengvai suvokia, perpranta ir analizuoja. Šių žmonių vaizduotė labai gyva, laki ir nuolat veikia. Pilotai, buriuotojai dažniausiai pasižymi šiuo intelekto tipu. Jam galima priskirti ir dailininkus, skulptorius bei kitų rūšių menininkus.

Naujausi straipsniai