Gimdymo namų vadovas Tomas Biržietis: „Baimių dėl nėštumo ir gimdymo moterys turėjo visada“

Tomas Biržietis
Autorius: Jūratė Bratikienė
Publikuota: 2019-06-08 10:42
P. Mažylio gimdymo namų Dienos akušerijos stacionaras švenčia 25 metų sukaktį. Gimdymo namų vadovas Tomas Biržietis pasakoja, kad per tiek laiko Lietuvoje labai pasikeitė požiūris į gimdymą, pačias gimdyves. Gydytojas akušeris ginekologas džiaugiasi tuo, jog ir medikai šiandien visai kitokie, nei buvo anksčiau.

P. Mažylio gimdymo namų Dienos akušerijos stacionarui – 25 metai. Ar besilaukiančios moterys tada ir dabar – tokios pačios?

Jei lygintume moterų gyvenimą prieš 100, 1000 ar 5000 metų, skirtumai būtų didžiuliai. 25 metai – labai mažas laiko tarpas. Žinoma, požiūris į nėščiąsias, nėštumą ir gimdymą, žindymą ir vaikus keitėsi ir per šį trumpą laiką. Be to, dabartinėms besilaukiančioms moterims didelę įtaką daro informacija virtualioje erdvėje, socialiniai tinklai. Per 25 metus poros ėmė vėliau planuoti šeimas. Visuomenė tapo laisvesnė. Keičiamės visi. Šiandien esame kitokie, nei buvome vakar.

Jūsų vadovaujami gimdymo namai prieš ketvirtį amžiaus pirmieji Kaune pradėjo kviesti nėščiąsias į paskaitas apie nėštumo stebuklą, jo eigą, gimdymą ir laikotarpį jau gimus vaikeliui. Kas tada moterims buvo įdomiausia, aktualiausia, kokius klausimus jos dažniausiai užduodavo?

Tai buvo laikas, kai žengėme pirmus žingsnius vakarietiško požiūrio į nėštumą ir gimdymą link, todėl klausimų ne tik nėščiosios, bet ir mes, profesionalai, turėjome labai daug. Sovietinė sistema pasižymėjo tuo, kad gimdymas buvo stigmatizuotas: sterili aplinka, jokio lankymo, vyrų dalyvavimo, gimdyvės savarankiškumo. Pasirodė, kad yra ir kitas – šeimai draugiškesnis – būdas. Tuo metu visiška naujiena buvo vyrų dalyvavimas gimdyme, bet kokia šeimos iniciatyva priimant sprendimus, veiksmų laisvė. Ir šeimos, ir mes domėjomės viskuo ir drauge augome. Atsirado galimybė išvykti ir gauti patirties iš Skandinavijos, Vokietijos, Islandijos kolegų, kurių požiūris į gimdyves nuo mūsiškio tuo metu skyrėsi šviesmečiais. Labai svarbu tai, kad pati užsiėmimų, seminarų, paskaitų nėščiosioms iniciatyva buvo visai nauja – nei su kuo pasitarsi, nei kas pasakys, kaip daryti. Drąsos tada turėjo P. Mažylio gimdymo namų vadovas Eugenijus Valasevičius, taip pat akušerės, pradėjusios šį darbą. Patyrimas ir branda atėjo pamažu dėl tą darbą dirbusių žmonių entuziazmo.

Kas aktualiausia šiuolaikinėms besilaukiančioms moterims?

Sklandus nėštumas ir gimdymas, sveika gimdyvė ir sveikas naujagimis. Taip man atrodo, o kiekvienai šeimai gali būti skirtingai. Svarbu ir saugi, jauki, švari aplinka, personalo profesionalumas ir empatija, dėmesys, saugios minimaliai agresyvios akušerinės taktikos, reikiamos pagalbos galimybės. Kartais net vaizdas pro langą gali būti svarbus. O kartais, neslėpsiu, liūdina, kai žmonėms rūpi visokios smulkmenos, visiškai nereikšmingos detalės, madų nulemti dalykai, o tai, kas esmingiausia, lieka paraštėse. Poroms susiorientuoti, kas yra svarbu, o kas – tik nereikšmingos smulkmenos, taip pat padeda edukacinės nėščiųjų ir šeimų programos, apie kurias dabar ir kalbame.

Kada moterys turėjo daugiau baimių dėl nėštumo, gimdymo eigos?

Visada. Tik dabar labiau jas gali parodyti, nes yra išklausomos, tariamasi, kalbama. Ir dar – kuo mažiau žinoma, tuo labiau baimėmis apipinama bet kokia procedūra, ne tik gimdymas. O kuo daugiau turima įrodymais pagrįstos, patikimos informacijos, tuo ramiau. Geras pavyzdys – spaudimas dėl gimdymo baimės atlikti cezario pjūvio operaciją. Visada stengiamės išsiaiškinti, ko konkrečiai nėščioji bijo, ir priminti tai, kad nei skausmas (jo dažnai bijoma), nei pati baimė negydomi operacijomis. Tad paskaitos nėščiosioms labai prisideda ir prie gimdymo baimių mažinimo.

Kiek gimdymo eigą lemia gimdyvės psichologinis nusiteikimas?

Nedažnas, bet labai geras klausimas. Moksliškai įrodyta tai, kad pozityvus psichologinis nusiteikimas, motyvacija, artimųjų palaikymas ir dalyvavimas, personalo lankstumas ir parama yra labai stiprūs veiksniai, lemiantys gimdymo sėkmę. Net jeigu gimdymas vyko sudėtingiau, jausdama visapusį palaikymą, motyvuota gimdyvė jaus ir didesnį pasitenkinimą gimdymu, savimi nei ta moteris, kuri gimdė santykinai lengvai ir greitai, bet be jokio palaikymo, vyraujant negatyviam požiūriui į viską, kas vyksta aplinkui. Gali padėti ir medikai, ir vyras ar kitas artimas žmogus, esantis šalia per gimdymą, o kartais – ir dula.

Kaip keičiasi pats gimdymas?

Tikriausiai keistai skamba, bet keičiasi. Kartu su požiūriu į gimdyves, šeimas, artimųjų indėlį, vertybėmis, gyvenimo tempu ir dar begale kitų dalykų. P. Mažylio gimdymo namuose, kaip ir daugelyje kitų gimdymo stacionarų, stengiamasi sukurti jaukią, bet kartu saugią namų aplinką. Svarbiausiam įvykiui – naujos gyvybės atsiradimui – Šeimos ruošiamos iš anksto. Per gimdymą leidžiama labai daug – nuo padėties pasirinkimo, judėjimo iki norimos muzikos, šviesos ar kvapų. Kartais juokauju: viską galite daryti, tik langų nedaužykite, nes vaikučiui bus šalta.

Šiais laikais informacijos apie nėštumą, gimdymą, vaikelio priežiūrą apstu internete, moterys šiomis temomis diskutuoja ir interneto forumuose. Kaip nepasiklysti toje informacijos jūroje?

Štai čia ir yra dienos stacionaro su edukacine programa nauda: pateikiama patikima, įrodymais pagrįsta informacija apie nėštumo eigą, vaisiaus raidą, tai, ko galima tikėtis per nėštumą ir gimdymą ir ko neturėtų būti, kas gali palengvinti gimdymą, aptariami sėkmingo žindymo žingsneliai ir daugelis kitų dalykų, kurie rūpi nėščiosioms ir būsimiems tėveliams. Forumai ir internetinė erdvė gali būti tik kaip pagalbiniai šaltiniai tada, kai turimas žinių pagrindas. Ne visas kitų šalių taktikas, apie kurias randame informacijos internete, galime pritaikyti sau: skiriasi sąlygos, galimybės, tradicijos, požiūris. Turime viską pritaikyti savo erdvei ir visuomenei.

Koks svarbiausias paskaitėlių apie nėštumą, gimdymą tikslas?

Paruošti šeimą vaikučio atėjimui į pasaulį. Šio tikslo padeda siekti septynių paskaitų-seminarų ciklas nėščiosioms ir atskiri užsiėmimai poroms savaitgaliais. Taip pat svarbus fizinis pasiruošimas. Mūsų gimdymo namuose yra ir nėščiųjų baseinas su specialia programa nėščiosioms, čia padeda aukščiausio lygio profesionalai. Tai irgi svarbu.

Kiek svarbu tai, kad ne tik besilaukiančios moterys, bet ir jų vyrai gautų informacijos apie nėštumą, gimdymą, ankstyvą kūdikio priežiūros laikotarpį?

Nėščiosioms ir gimdyvėms labai reikalingas palaikymas, svarbi ir fizinė pagalba, artimųjų parama. O kas gali būti artimesnis žmogus moteriai laukiantis ir jau susilaukus vaikelio nei savas vyras? Be to, svarbus ir pačių vyrų, besirengiančių tėvystei, pasiruošimas. Tikras vyras ir sauskelnes pakeis, ir perrengs, ir išmaudys, ir pasaką paskaitys, ir visaip kitaip bus kartu. Tad vis daugiau vyrų dalyvauja ne tik vykstant gimdymui, bet ir jam ruošiantis: kartu lanko nėštumo priežiūros konsultacijas, paskaitas.

Ar į jūsų gimdymo namuose vedamus kursus ateina tik pirmąkart gimdysiančios moterys, ar juose naudinga apsilankyti ir toms, kurios laukiasi ne pirmos atžalos?

Mus labai džiugina tai, kad matome ir antrą, ir trečią kartą gimdysiančias moteris. Tai – pripažinimo ir paskaitų naudos ženklas. Be to, kai kurios žinios ir įgūdžiai pasimiršta, juos reikia atnaujinti, atsiranda naujos informacijos, naujų taktikų, naujo požiūrio, todėl naudos gauna ir pakartotinai gimdysiančios.

Ar gydytojams lengva su šiuolaikinėmis gimdyvėmis, kurios pačios nori priimti sprendimus dėl gimdymo, turi daug įvairios informacijos ir gal ne visada noriai įsiklauso į medikų rekomendacijas?

Kai žmogus yra atsakingas už savo veiksmus, žino, ko siekia, mato būdų, kaip tai padaryti, visai komandai tik lengviau. Reikia tiesiog netrukdyti. Kai norai keisti ar rizikingi, o lūkesčiai nepagrįsti, tenka daugiau bendrauti, kalbėtis, aiškinti. Visada įmanoma rasti abiem pusėms priimtiną ir jas abi tenkinantį sprendimą. Klausyti ir girdėti – ne tas pat. Ne visi medikai tai sugeba ir ne visi pacientai girdi medikus. Kartais čia gali kilti konfliktas, tačiau visuomet turi būti diplomatinis sprendimo būdas.

Ar dažna šių dienų moteris nori gimdyti namus primenančioje aplinkoje? Kiek turite galimybių keisti gimdyklų aplinką, pritaikyti ją taip, kad kuo labiau atitiktų gimdyvių poreikius?

P. Mažylio gimdymo namų gimdyklos yra labai jaukios. Manau, kad visos gydymo įstaigos stengiasi sukurti kuo daugiau jaukumo, tačiau kiekvieno mūsų galvoje ir širdyje namai skirtingi. Vis dėlto gimdyklose privalo būti saugų gimdymą užtikrinanti įranga ir aparatūra, yra griežti higienos reikalavimai, taisyklės, tačiau galima pritamsinti patalpą, ant palangės uždegti žvakutę, sukurti norimą kvapą, ramią aplinką, kuri būtų panaši į namus.

Per 25 metus gimdymų skaičius padidėjo ar sumažėjo?

Liūdna, tačiau gimdymų skaičius Lietuvoje pramečiui palaipsniui mažėja (išskyrus nedidelius šoktelėjimus). Tai ypač pasijautė pastaraisiais metais. Poros vėliau kuria šeimas, jauni žmonės išvyksta svetur kurti gyvenimo ir ten gimdo vaikus. Turėtume visaip skatinti motinystę ir tėvystę, nes ilgainiui galime išnykti.

Ko labiausiai norėtumėte palinkėti šiuolaikinėms gimdyvėms ir jų šeimos nariams?

Pasitikėti savimi ir tais, kurie pasirengę suteikti pagalbą. Nėštumo ir gimdymo priežiūra Lietuvoje yra tikrai labai profesionali, aukšto lygio, o kartu – orientuota į vaikelio laukiančią šeimą.