Kaip tinkamai prižiūrėti grindų dangą

Laimingas kačiukas / 123RF.com nuotr.
Autorius: Ji24.lt
Publikuota: 2019-04-26 12:33
Skirtingos prigimties grindų dangoms reikalinga vis kitokia priežiūra. Pasidomėkime, kaip valyti ir prižiūrėti linoleumą, medines grindis ar kiliminę dangą, kad laikytų ne vienerius metus ir visada atrodytų tarsi nauji. 

PVC danga 

Polivinilchlorido (PVC) grindų dangos, dar vadinamos linoleumu (nors tai visiškai skirtingi dalykai), sudarytos iš trijų sluoksnių: nusidėvėjimui atsparaus PVC sluoksnio, rašto plėvelės ir pagrindo. Tokios PVC dangos vadinamos heterogeninėmis, nes dar yra homogeninės PVC dangos, kurios turi tik vieną sluoksnį ir yra atsparesnės. 

Heterogeninių PVC dangų dėvėjimui atsparus sluoksnis gali būti nuo 0,1 mm iki 0,3 mm storio. Kuo šis sluoksnis storesnis, tuo ilgiau danga laiko. Nusidėvėjus viršutiniam grindų dangos sluoksniui, ilgainiui nusitrina ir raštas, pažeistose vietose danga pakeičia spalvą. 

Atnaujinti apsauginio PVC dangos sluoksnio neįmanoma, tad jei norite, kad ši danga ilgiau laikytų, tinkamai ją prižiūrėkite. 

Kaip prižiūrėti 

• Saugokite PVC dangą nuo mechaninių įbrėžimų. Jei stumdote kambaryje baldus, po jų kojelėmis pakiškite veltinio gabalėlį. Dangą gali pažeisti ir aukštakulniai bateliai smailais kulniukais. 

• Nuo karščio PVC danga lydosi, todėl nedėkite ant jos įkaitusių daiktų ir prietaisų. • Greičiausiai nusidėvi prie lauko durų patiesta danga. Ją pažeidžia iš gatvės atsineštas purvas. Kad taip nenutiktų, prie durų patieskite kilimėlį kojoms valyti. 

• Jei ant PVC dangos išpylėte dažus, plaukų losjoną ar batų tepalą, tuoj pat išvalykite dėmę, nes šiose priemonėse esančios cheminės medžiagos gali pažeisti dangą. 

• PVC dangos vertinamos dėl itin lengvos priežiūros. Kasdienei priežiūrai pakanka skudurėlio, sudrėkinto drungname vandenyje su švelniu grindų plovikliu arba specialiai PVC dangoms skirta plovimo emulsija. Geriausia rinktis ploviklius, kurių nereikia perplauti. 

• Jei grindys prarado žvilgesį, atnaujinkite jas specialia grindų poliravimo emulsija – danga taps atsparesnė ir ilgiau laikys.

Linoleumas 

Ši ilgaamžė, ekologiška ir higieniška grindų danga gaminama iš gamtoje randamų medžiagų: kamštinių medžių miltelių, linų sėmenų aliejaus, medžio dervos ir kalkakmenio, dažoma natūraliais dažikliais. 

Linoleumas yra atsparus dėvėjimui, chemikalams bei mechaninėms apkrovoms ir netgi geba atsinaujinti. Jei paviršiuje atsiranda negilių įbrėžimų, ilgainiui jie išsilygina. 

Linoleumas padengtas specialiu vašku, todėl nesugeria drėgmės ir nešvarumų. Tai ne tik lengvai prižiūrima, bet ir higieniška medžiaga, nes joje nesiveisia grybeliai ir bakterijos. Dėl šių priežasčių natūralus linoleumas tinka alergiškiems žmonėms.

Kaip prižiūrėti 

• Kasdien linoleumą valykite sausa arba drėgna grindų šluoste. Naudokite tik vandenį arba įmaišykite šlakelį neutralaus ploviklio. Gerai išgręžkite šluostę: plaunant dangos paviršius turi būti ne šlapias, o drėgnas. Dažnai keiskite vandenį. 

• Jei pasikeitė linoleumo spalva, gali būti, kad danga paprasčiausiai užsiteršė. Tokiu atveju rekomenduojama išplauti grindis valymo mašina naudojant specialias priemones ir naujai išvaškuoti paviršių. 

• Natūralaus linoleumo nereikėtų valyti šarminiais tirpikliais, nes patalpoje gali atsirasti nemalonus kvapas. 

• Linoleumas nesilydo, bet nuo karščio gali atsirasti gelsvų dėmių. Jas galima pašalinti pašveitus paviršių švitriniu popieriumi ir įtrynus vašku.

Kiliminė danga 

Kiliminėms dangoms gaminti naudojamas tiek natūralus, tiek dirbtinis pluoštas. Vilnonės kiliminės dangos suteikia namams jaukumo ir šilumos, yra patvarios, atsparios ugniai ir neteplios. 

Vilnos pluoštas nesugeria purvo, šviežios dėmės, jei šalinamos iškart, yra lengvai išvalomos. Panašiomis savybėmis pasižymi ir sintetinės dangos, bet jas reikia valyti dažniau.

Kaip prižiūrėti 

• Kiliminei dangai valyti reikia labai galingo dulkių siurblio ir specialaus kilimams skirto šepetėlio. Vilnonę kiliminę dangą siurbkite bent kartą per savaitę, sintetinę – mažiausiai du. 

• Sintetinių dangų priežiūrai tinkama valymo priemone periodiškai valykite vietas, kuriose daug vaikštoma. 

• Jei ant kiliminės dangos išliejote skystį, nedelsdama išvalykite dėmę. Pirmiausia sugerkite skystį švariu baltu audiniu. Šviežias dėmes dažniausiai pavyksta išvalyti šiltu vandeniu. Sumirkykite švarų baltą audinį vandeniu ir tapšnokite dėmę. Jei vien vandeniu dėmės išvalyti nepavyko, naudokite specialias valymo priemones. 

• Prieš valydama dėmę išmėginkite valymo priemonę mažai matomame kiliminės dangos plotelyje. Jei pavalyta vieta arba šluostė nusidažė, šios valymo priemonės nenaudokite, bandykite kitą. 

• Niekada nepilkite valymo priemonės tiesiai ant dėmės. Kad dėmė neišsiplėstų, valykite nuo jos kraštų į vidurį. Netrinkite, nes galite pažeisti pluoštą. Nepermirkykite kilimo, atminkite, kad valant galima sudrėkinti tik kilimo paviršių, bet ne pagrindą. 

• Tirštus teršalus, pavyzdžiui, kavos tirščius, surinkite šaukštu ar peilio bukąja dalimi. Jokiu būdu negramdykite suteptos vietos, nes pažeisite pluoštą. Sudžiūvusius teršalus suskaldykite ir nusiurbkite dulkių siurbliu. 

• Sunkiai pašalinamas sintetinių dangų dėmes galite valyti bespalviu indų plovikliu, acetonu, silpnu amoniako tirpalu, vaitspiritu, mineraliniu terpentinu ir acto tirpalu. Vilnonėms dangoms valyti tinka vilnos skalbiklio ir acto tirpalas, acetonas, vaitspiritas, terpentinas, denatūruotas spiritas. 

• Alaus, medaus, kavos ir kitų maisto produktų dėmėms valyti tinka šiltas vanduo ir kilimų šampūnas. Klijus, dažus, kraują, batų tepalą, aliejų reikėtų valyti terpentinu, o tik paskui šampūnu. Šratinuko tušo dėmes, lūpų dažus, nagų laką galima ištirpinti acetonu.

Laminuota grindų danga 

Nebrangi laminuota grindų danga mūsų būstuose dažniausiai klojama vietoj brangiai kainuojančios natūralios medienos. Tiesa, tokios grindys nėra patvarios, bet tinkamai prižiūrimos gali laikyti dešimtmečius. 

Kaip prižiūrėti 

• Laminuotų grindų pagrindas yra medžio plaušo plokštė. Ši medžiaga yra jautri drėgmės svyravimams, todėl patalpose, kur suklotos laminuotos grindys, stenkitės palaikyti 50–65 proc. santykinę oro drėgmę ir +18±20°C temperatūrą. 

• Kad apsaugotumėte grindis nuo mechaninių įbrėžimų, baldų kojas paklijuokite veltiniu, kietus plastikinius kėdžių ratukus pakeiskite minkštais guminiais, po kėdėmis su ratukais patieskite specialius kilimėlius. 

• Laminuotas grindis reguliariai siurbkite dulkių siurbliu minkštu šepečiu arba valykite gerai išgręžta minkšta šluoste. Naudokite tik specialias, laminuotoms grindims skirtas priemones. 

• Jokiu būdu nevalykite grindų šlapia šluoste arba garais, išsiliejus skysčiui, balą iškart išvalykite. Jei į tarpus tarp lentų pateks vandens, tose vietose plaušo plokštė ims pūstis.

• Specialia priemone reguliariai impregnuokite lentų jungimo vietas – apsaugosite jas nuo drėgmės. 

• Atminkite, kad laminuotų grindų negalima poliruoti, valyti šiurkščiomis šluostėmis, šveičiamųjų dalelių turinčiomis priemonėmis ir ypač stiprios koncentracijos valikliais.

Keraminės ir akmens masės plytelės 

Virtuvėje ir vonios kambaryje susiduriame su dar viena grindų danga – keraminėmis arba akmens masės plytelėmis. Tiek keramines, tiek akmens masės plyteles prižiūrėti labai nesudėtinga, nes jos nesugeria drėgmės ir purvo, yra lengvai valomos. 

Kaip prižiūrėti 

• Kasdien keramines plyteles valykite siurbliu arba drėgna grindų šluoste, naudokite neutralius valiklius. Užsiteršusias vietas patrinkite šepetėliu ar kempine, tik nenaudokite valiklių su šveičiamosiomis dalelėmis, nes pažeisite plytelių paviršių. 

• Jei grindys labai užsiteršė, joms plauti naudokite šarminį valiklį. Užterštą paviršių ištepkite vandeniu praskiestu valikliu ir palikite 10–15 min., paskui kelis kartus perplaukite švariu vandeniu. 

• Akmens masės plytelėmis klotas grindis reikėtų valyti vos drėgna grindų šluoste arba dulkių siurbliu su specialiais minkštais šereliais, kurie nebraižytų dangos paviršiaus. Plaunant grindis pernelyg drėgna šluoste gali atsirasti dėmių. 

• Keraminių ir akmens masės plytelių nereikėtų valyti itin stipriais cheminiais valikliais. Tokie valikliai gali pažeisti paviršių, išėsdinti cemento masę tarp plytelių. O ten – puiki vieta kauptis nešvarumams ir veistis pelėsiui, todėl atsiradus įtrūkoms tarpeliuose juos reikia nedelsiant užglaistyti.

Medinės grindys 

Natūralios medienos grindys suteikia namams jaukumo, bet joms reikia išskirtinės priežiūros. Netinkamai prižiūrimos medinės grindys ilgainiui praranda estetinę išvaizdą, tada jas tenka atnaujinti, o tai kainuoja kur kas brangiau nei kasdienės priežiūros priemonės. 

Kaip prižiūrėti 

• Natūralus medis reaguoja į temperatūros ir santykinės oro drėgmės pokyčius. Patalpose, kur įrengtos medinės grindys, būtina palaikyti 50–65 proc. santykinę oro drėgmę ir +18±22ºC temperatūrą. 

• Medines grindis geriausia valyti sausai – siurbti dulkių siurbliu. 

• Grindų negalima valyti labai drėgna šluoste – ji turi būti gerai išgręžta. Medinėms grindims valyti patartina įsigyti specialią šluostę. Taip pat jokiu būdu negalima palikti grindų šlapių. Nuo drėgmės pertekliaus gali pradėti juoduoti lentų sujungimo siūlės. 

• Medinėms grindims valyti naudokite specialias priežiūros priemones. Jose yra medžiagų, padengiančių medieną apsaugine plėvele, kuri apsaugo nuo trinties ir įbrėžimų, neleidžia prilipti purvui, pasodrina grindų spalvą, atkuria blizgesį. Jei naudosite netinkamas priežiūros priemonės, galite pažeisti apsauginį lako, alyvos ar vaško sluoksnį, mediena taps neatspari drėgmei ir purvui. 

• Prie lauko durų patieskite kilimėlį kojoms nusivalyti, kad purvas, smėlis ir drėgmė nuo batų nepatektų ant medinių grindų ir jų nesugadintų. Po baldų kojelėmis užklijuokite veltinio gabalėlius, kad stumdomi baldai nesubraižytų grindų. Plastmasinius kėdžių ratukus pakeiskite guminiais, po kėdėmis su ratukais patieskite specialius kilimėlius.

Ji24.lt

Naujausi straipsniai