Kas nutinka mūsų organizmui, kai nepavalgome?

Pietūs / 123RF.com nuotr.
Autorius: Ji24.lt
Publikuota: 2019-08-16 10:10
„Ak, ir vėl nespėjau nieko suvalgyti pusryčiams, išgėriau tik puodelį kavos“, „Šiandien visai neturėjau laiko pietums“... Pažįstami pasiteisinimai? Taip, šiuolaikinis ritmas toks, kad kartais tenka tenkintis kavos puodeliu ir sumuštiniu iš greitojo maisto užkandinės. Savaime aišku, kad organizmas net nežada už tai padėkoti ir mums keršija prasta savijauta.

Visi puikiai žinome, kad maistas – tai lyg benzinas mūsų kūnui, kad galėtume „važiuoti“ ten, kur mums reikia, rašoma home.bt.com. Ar žinote, kas nutinka mūsų organizmui, kai praleidžiame valgymą, manydami, kad nieko blogo nenutiks, o vėliau visai nebevalgome, tik pasitenkiname vakariene? Ką verta žinoti apie mitybos režimo pažeidimus?

Hormonų disbalansas

Kiekvieną kartą, kai jūs pamirštate pavalgyti, streso hormono kortizolio kiekis sukelia nerimą ir nepasitenkinimą. Insulino kiekis taip pat greitai pakyla ir nukrinta, tad šis nestabilus cukraus kiekis kraujyje sukelia alkio priepuolius.

Problemos su virškinimo sistema

Mūsų organizmas pripratęs visą dieną dirbti, ir kai nepavalgome, tuomet virškinimo sistema negali išnaudoti visų savo funkcijų tinkamu būdu.

Organizmas saugo riebalus

Praleisdami maitinimąsi, mes savo organizmą tarsi paklaidiname klaidžioje girioje. Jis mano, kad badaujame ir, užuot deginęs riebalus, organizmas juos išsaugo tam, kad turėtų energijos ateityje.

Nuovargis

Taip pat mes pajuntame nuovargį, sulėtėja medžiagų apykaita. Verta žinoti, kad reguliarus maitinimasis kaip tik padeda sudeginti daugiau kalorijų ir greitina virškinimo procesą.

Persivalgymas

Natūralu, kad nepavalgę dieną, vėliau itin norime užkandžiauti ir prisikemšame vakare. Tai ne tik sukelia skrandžio problemų, bet ir atsiliepia mūsų figūrai.

O kas būna, kai organizmas kenčia nuo maisto stygiaus ar bado?

  • Pirmosios 6 valandos

Jaučiatės gerai. Organizmas pradeda skaityti glikogeną, kuris išsaugo energiją mūsų organizme, į gliukozę, kurią ląstelės naudoja kaip „kurą“ mūsų gerai savijautai. Maždaug 25 proc. energijos sunaudoja smegenys, o likusi energija nukeliauja raumenims ir eritrocitams.

  • Po 6 valandų

Toks energijos išgavimo būdas liaujasi, taip pat kaip ir glikogeno atsargos. Tuo metu pasijaučiame alkani, tiksliau – pikti ir labai alkani.

  • Per 6–72 valandų

Organizmas patenka į tokią būseną, kada badauja arba pasninkauja. Kadangi kraujyje lieka mažai gliukozės, kūnas pradeda skaidyti riebalus, kad gautume energijos, kuris vėliau virsta riebalų rūgštimis. Smegenys, būdamos tokios būsenos negali normaliai funkcionuoti, todėl mūsų veiksmai pablogėja.

  • Po 72 valandų

Šiuo metu organizmas, tikinama, pradeda valgyti pats save. Tai reiškia, kad nelikus cukraus ir riebalų atsargų, organizmas stengiasi gauti energiją iš baltymų.

  • Po 1–2 savaičių

Be vitaminų ir mineralų imuninė sistema pradeda silpti su kitomis „nereikalingomis“ funkcijomis, t. y. sutrinka menstruacijų ciklas, susilpnėja ir libido.

  • Po 3 savaičių–70 dienų

Organizmas nusilpsta ir badavimas gali baigtis mirtimi. 

Ji24.lt

Naujausi straipsniai