Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Audringas dailininko Amedeo Modigliani gyvenimas

Amedeo Modigliani (1884–1920)
wikipedia.org nuotr. / Amedeo Modigliani (1884–1920)
Šaltinis: Žurnalas „JI“
0
A A

Nujausdamas, kad likimas jam skyrė trumpą gyvenimą, italų tapytojas ir skulptorius Amedeo Modigliani (1884–1920) stengėsi jį nugyventi kuo audringiau. Tad nieko nuostabaus, kad būdamas gyvas labiau garsėjo ne tapybos darbais, o kaip skandalistas, mergišius ir alkoholikas.

Pavėluota šlovė

Prabėgus 95 metams nuo žydų kilmės XX a. modernizmo krypties atstovo Amedeo Modigliani’o, dirbusio ir savo audringas dienas leidusio Prancūzijoje, mirties, jis yra vadinamas vienu populiariausių praėjusio amžiaus tapytojų.

wikimedia.org nuotr./Amedeo Modigliani skulptūra „Moters galva“
wikimedia.org nuotr./Amedeo Modigliani skulptūra „Moters galva“

Anot meno tyrinėtojų, jo stilius – išskirtinis. Daugiausia tapęs portretus ir aktus, A. Modigliani iš kitų modernistų išsiskyrė gebėjimu savo darbuose išlaikyti ryšius su tikrovišku objekto vaizdavimu. Vertindami šį jo kūrybos bruožą, meno kolekcininkai pastaraisiais metais dailininko drobes ir skulptūras graibsto už neįtikėtinus pinigus.

Pavyzdžiui, prieš penkerius metus italų dailininko paveikslas „Apsinuoginusi moteris, sėdinti ant sofos“ buvo parduotas už beveik 70 mln. JAV dolerių. Už tokią pat sumą praėjusiais metais įsigyta ir talento skulptūrinė galva „Tete“.

Taip pat skaitykite: Ką slepia garsūs paveikslai

1920-ųjų sausį, paskutiniosiomis savo gyvenimo dienomis, apie tokį pripažinimą A. Modigliani negalėjo net pasvajoti. Dar esant gyvam, talentingam menininkui pavyko parduoti vos keletą drobių, o atlygis už jas nė iš tolo nepriminė dabar žarstomų milijonų.

Negana to, dalį darbų dėl nesumokėtos nuomos konfiskavę buto šeimininkai juos neretai naudodavo seniems čiužiniams lopyti. Jei bent vienas jų šiandien būtų gyvas, neabejotinai nusirautų nuo galvos paskutinius plaukelius...

Susapnuotas likimas

A. Modigliani gimė 1884 m. liepos 12 d. Livorno mieste, Italijoje, kalnakasybos inžinieriaus šeimoje. Žydų vidurinei klasei priklausę būsimojo dailininko tėvai vertėsi metalo, medienos ir anglių prekyba, tačiau po ketvirtojo, jauniausiojo, vaiko gimimo iškart bankrutavo.

wikimedia.org nuotr./Amedeo Modigliani paveikslas „Nu Couché au coussin Bleu“
wikimedia.org nuotr./Amedeo Modigliani paveikslas „Nu Couché au coussin Bleu“

Mėgindama nuo bado išgelbėti didelę šeimą, iš Prancūzijos kilusi Amedeo motina atidarė mokyklą, joje mokė prancūzų kalbos ir vertėjavo. Jai padėjo vyresnės dukterys. Tačiau Modigliani garsėjo ne tik verslumu. Manoma, kad įvairių kartų šios šeimos atstovai sirgo psichikos ligomis.

Amedeo senelis ir teta kovojo su persekiojimo manija, mama kentėjo nuo isterijos ir dažnų baimės priepuolių. Spėjama, kad sveikatos bėdų turėjęs ir pats A. Modigliani, nes garsėjo staigiais įniršio priepuoliais ir sveiku protu sunkiai paaiškinamu elgesiu.

Tiesa, tai buvo ne vienintelė ir netgi ne svarbiausia liga jo gyvenime. Labai anksti susirgęs tuberkulioze, Amedeo neturėjo galimybės pabaigti mokyklos. Vėliau jį užklupo tuomet mirtina liga laikyta šiltinė. Viename dailininko motinos laiškų rašoma, kad užvaldytas karštligiškų kliedesių, vaikinas prisipažino trokštantis tapti dailininku.

Taip pat skaitykite: Optinė apgaulė: objektų instaliacijose prancūzas paslepia meno šedevrus

Pakilusį iš ligos patalo, ponia Modigliani sūnų bemat nuvežė į Florenciją parodyti Renesanso meistrų darbų. Netrukus po šios kelionės Amedeo Modigliani įstojo į Dailiųjų menų mokyklą Livorne. Čia prasidėjo jo kaip skandalingojo ir, kaip vėliau paaiškėjo, labai talentingo dailininko gyvenimo kelias.

Daugiau apie Amedeo Modigliani gyvenimą – naujausiame žurnalo „Ji“ numeryje.

Redakcijos archyvo nuotr./Žurnalo „Ji“ viršelis (4) nr.
Redakcijos archyvo nuotr./Žurnalo „Ji“ viršelis (4) nr.

 

Žurnalas „JI“
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Temos: 1 Menas
Parašykite atsiliepimą apie Ji24.lt