Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Kokias istorijos vingrybes slepia laikrodžiai?

Laikrodžiai
Fotolia nuotr. / Laikrodžiai
Šaltinis: Ji24.lt
0
A A

Be laikrodžio nė žingsnio. Tiesa, dabar jie yra telefonuose, o rankiniai neretai tarnauja tik dėl grožio, mados, statuso. O kokias istorijos vingrybes slepia pirmieji laikrodžiai? Ką matuodavo žvakės laikrodis, kokias intrigas slepia garsusis Marijos Antuanetės laikrodis?

Vieni pirmųjų atsirado saulės laikrodžiai. Manoma, kad tai atsitiko dar 3500 m. pr. Kr. senovės Egipte. Tokiais laikrodžiais matuojamas tikrasis vietinis laikas, todėl jis skiriasi nuo mūsų įprastų laikrodžių rodomo laiko. Europoje saulės laikrodžiai buvo populiarūs iki viduramžių, vėliau jie tapo ne tokie svarbūs. Dabar saulės laikrodžiai yra skirti labiau erdvėms papuošti, nei atlikti savo tikrąją funkciją. Jie dažniausiai įrengiami ant įvairių pastatų sienų, parkuose, soduose.

Dabar saulės laikrodžiai yra skirti labiau erdvėms papuošti, nei atlikti savo tikrąją funkciją. Jie dažniausiai įrengiami ant įvairių pastatų sienų, parkuose, soduose.

Saulės laikrodžių minusas tas, kad laiką jie rodo tik šviečiant saulei.

Žvakės laikrodis. Ar žinote, kad žvakės laikrodžiai, kitaip dar vadinami dagties laikrodžiais, dažniausiai siejami su Anglijos karaliaus Alfredo Didžiojo vardu? Jo laikrodį sudarė 6 vienodos žvakės. Kiekviena žvakė sudegdavo per 4 valandas. Tokie laikrodžiai buvo naudojami ir viduramžių bažnyčiose. Jais matuodavo maldų laiką.

Karalienės Marijos Antuanetės laikrodis. Vienas garsiausių kišeninių laikrodžių turėjo priklausyti karalienei Marijai Antuanetei. 1783 m. specialiai vieno jos gerbėjo užsakymu laikrodį gamino garsus to meto laikrodininkas Abraham-Louis Breguet. Tačiau karalienė net nesužinojo apie ruošiamą dovaną – jai buvo nukirsta galva. Be to, ir pats Abraham-Louis Breguet pasimirė nespėjęs pabaigti gaminti laikrodžio. Tik po 44 metų jį į gyvenimą išleido Breguet mokinys. Šis laikrodis tapo toks garsus, kad jį net mėginta pavogti.

Pirmasis vandeniui atsparus. 1926 m. žymi laikrodžių įmonė Rolex pagamino ir patentavo pirmąjį vandeniui atsparų laikrodį. Jau 1927 m. spalį anglų plaukikė Mercedes Gleitze perplaukė Lamanšo sąsiaurį ryšėdama būtent šį laikrodį. Plaukimas truko 10 valandų, o laikrodis liko nepriekaištingos būklės.

Didžiausias laikrodis pasaulyje yra Mekoje. Šis laikrodis įrengtas ant viešbučio „Fairmont“ bokšto, kuris siekia daugiau nei 425 metrų aukštį. Laikrodžio ciferblatas yra net 45 metrų ilgio ir 43 metrų pločio. Minučių rodyklė siekia 22, o valandinė – 17 metrų. Ilgą laiką didžiausiu pasaulyje laikrodžiu buvo laikomas Londono centre stovintis Big Benas, kuriam jau 158 metai.

Mažiausias pasaulyje laikrodis. 1929 m. laikrodžių gamintojai Jaeger-LeCoultre sukūrė patį mažiausią pasaulyje laikrodį, kuris svėrė tik 1 g. Laikrodžio matmenys buvo: 14x4, 8x3,4 mm. 1953 metais savo karūnavimo dieną jį turėjo Anglijos karalienė Elžbieta II.

Laikrodžių lyderė pasaulyje – Šveicarija. Kasmet yra parduodama dešimtys milijonų padirbtų laikrodžių. Pigius laikrodžius gaminanti Kinija kasmet eksportuoja net apie milijardą laikrodžių, o Šveicarijos laikrodžių pramonė tik apie 30 mln. laikrodžių.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie Ji24.lt