Moterų universiteto įkūrėja I. Jablonskė: „Turime puikią galimybę išmokti naujų dalykų“

Publikuota: 2020-05-03 11:41
„Pasaulis keičiasi kiekvieną dieną ir darbo sferoje vien profesinių žinių nebeužtenka – svarbūs tampa papildomi gebėjimai bei įgūdžiai. Ateitis priklauso tiems, kurie gebės prisitaikyti prie nuolat vykstančių pokyčių“, – sako mokymosi programų autorė ir lektorė, Moterų universiteto WoW (Woman of Wonder) įkūrėja Inga Jablonskė.
Inga, kaip kilo mintis įkurti neformalaus ugdymo universitetą?
Ši mintis gimė natūraliai, ne vienus metus dirbant su moteriška auditorija. Stebėdama moteris, su jomis bendraudama supratau, kad daugeliui jų reikia palaikymo. Labai svarbu, kad jos išeitų iš aukos būsenos ir suvoktų, jog pačios gali kurti savo gyvenimą. Didelė problema – moterys nejaučia laimės ir prasmės dirbdamos tam tikrus darbus, užsiimdamos įvairiomis veiklomis. Labai daug jų vis dar ieško savęs, nedrįsta keisti veiklos, nors ji ir nepatinka. Nemažai tokių, kurios norėtų kažką keisti gyvenime, bet nesulaukia palaikymo, todėl ir nežengia svarbių žingsnių. Bet džiugu, kad vis daugiau moterų jau nori atrasti savo talentus. Ypač džiaugiuosi, kad pokyčių trokšta ir brandžios moterys, kurioms penkiasdešimt ar šešiasdešimt metų.
Kaip manote, ar lengva pakeisti profesiją, atrasti naują veiklos kryptį ir nerti į ją, kai esi penkiasdešimties ar vyresnė?
Kalbant apie mūsų universitetą, jis nėra skirtas tam, kad jame pasimokiusios moterys būtinai pakeistų savo veiklą. Galvojimas, kad reikia iš esmės keisti gyvenimo kryptį, irgi gali sukelti nemenką stresą. Norint pasijusti gerai, dažnai užtenka esamoje veikloje atrasti naujų, džiugių dalykų. Tuos pačius darbus atliekant kitos būsenos, pasitenkinimas gali būti nepalyginamai didesnis. Nereikia sau kelti neįmanomų uždavinių, bandyti save perlaužti. Po truputį atraskite savo gebėjimus, juos tobulinkite ir pritaikykite realiame gyvenime. Naujai atrastos veiklos nebūtinai turi tapti darbu, gal jos taps maloniais hobiais. Mūsų universitete, įgijus žinių, siūlysime moterims kurti gražius socialinius projektus.
Norime, kad gerumo banga nusiristų kuo plačiau. Socialiniai projektai moterims būtų puiki galimybė praktikuoti tai, ką jos išmoko. Šiuolaikinėms moterims reikia ne tik technologinių, bet ir vadinamųjų minkštųjų įgūdžių, kurie laikui bėgant taptų kasdieniais įpročiais. Kalbame apie kūrybiškumą, kritinį mąstymą, empatiją, kooperaciją, gebėjimą sklandžiai komunikuoti savo idėjas, asmeninio efektyvumo auginimą, savimotyvaciją. Šie visi dalykai labai svarbūs kasdieniame gyvenime. Žinoma, tai, ką išmokstame, turime praktikuoti, kad būtų naudos ir nenusėstų dulkėmis.

Žinote, kokia geriausia šių laikų mokymosi metodika?
Kadangi seku, kokia kryptimi juda visas pasaulis, matau, kad svarbiausios šiuolaikinio mokymosi dalys – žinios, patirtis ir įgūdžiai. Tiesa, būtinas ir aplinkinių palaikymas. Todėl labai svarbu mokytis stiprioje, darnioje ir palaikančioje bendruomenėje. Juk dažnai gyvenime atrandame mokymosi sritį, kuri mums be galo patinka, tačiau jeigu nėra šalia palaikančių žmonių, greitai ją apleidžiame. Deja, ir namiškiai ne visada mus palaiko. Be to, šiais laikais svarbu turėti galimybę mokytis ten, kur esame.
Pasaulis labai keičiasi, žmonės turi įvairiausių veiklų, todėl jie nebenori mokytis tik tam tikromis valandomis, bet trokšta, kad informacija būtų pasiekiama jiems patogiu laiku. Manau, ateitis priklauso toms mokymo įstaigoms, kurios suteiks galimybę savo studentams mokytis ten, kur jie yra, ir tokiu laiku, koks jiems geriausias. Pavyzdžiui, jeigu neturi galimybės paskaitos klausyti tiesiogiai, gali ją perklausyti vėliau. Gyvendami skubančiame pasaulyje pabrėžiame ir mokymosi visą gyvenimą svarbą. Mokytis nori ir jaunos mamos, kurios namuose prižiūri mažus vaikučius. Jos paskaitų gali klausytis tada, kai vaikai užmiega, kai eina pasivaikščioti su vežimėliu į mišką arba kai gamina valgyti.
Šiais laikais labai populiarus ir holistinis mokymasis. Net prestižiniai pasaulio universitetai galvoja, kaip adaptuoti akademines žinias. Holistinis mokymosi būdas – tai galimybė gautas žinias pritaikyti visose gyvenimo situacijose. Pavyzdžiui, besimokant empatijos, emocinio intelekto, ypač svarbu, kad gebėtume susikalbėti ne tik su savo kolega, viršininku, verslo partneriu, bet ir su drauge, vyru, vaiku.
Kiek dirbant svarbu, kad veikla būtų prasminga?
Kai tapau mama, iš gyvenimo išbraukiau visas veiklas, kurios nėra prasmingos. Bet koks darbas, kurio imuosi, man turi būti itin prasmingas, juk brangų laiką atimu iš šeimos! Esu laiminga, kai sutinku moteris, kurios dirba labai prasmingą darbą, o tada ir energijos atsiranda daugiau, labiau spindi akys. Prasmės jausmas darbe – itin svarbus! Bet tai nereiškia, kad būtinai turime rengti didžiulius projektus, vykdyti pasaulinio masto misijas. Atsigręžkime į dabartinę situaciją, pažiūrėkime, kaip dabar dirba medikai, maisto parduotuvių darbuotojai. Tokį darbą galima prilyginti tarnystei, prisidėjimui prie bendros visos žmonijos gerovės. Kartais iš pirmo žvilgsnio maži dalykai gali būti be galo prasmingi.

Kokių gebėjimų labiausiai reikės ateities moteriai?
Vienas svarbiausių – kūrybiškumas. Plačiąja prasme. Tai reiškia, kad kūrybiškumas turėtų būti pritaikomas ne tik darbe, kuriant meno kūrinius, rengiant ypatingus projektus, bet ir sprendžiant visas gyvenimo užduotis. Nors vis dažniau kalbama apie tai, kad daugelį veiklų už mus darys robotai, tikrai neišnyks tokios, kurių be žmogaus kūrybiškumo tiesiog neįmanoma bus padaryti. Svarbu bus mokėti viešojo kalbėjimo paslapčių. Ir ne tik tiems, kurie lipa ant scenos ar pristato savo projektus didelei auditorijai, bet ir visiems, norintiems aiškiai, suprantamai, įtikinamai perduoti savo žinutę.
Taip pat vis svarbesnė tampa savimotyvacija. Tai reiškia, kad ne kažkas kitas, o pats turi gebėti save motyvuoti. Dar vienas reikalingas dalykas – gebėti kooperuotis. Ką tai reiškia? Į visus žmones žiūriu ne kaip į konkurentus, o kaip į tokius, su kuriais gali kažką svarbaus sukurti. Visame pasaulyje akcentuojamas darbas grupėse, glaudžiai bendradarbiaujant vieniems su kitais. Žinoma, skatinama, kad kiekvienas turėtų savo nuomonę, tad svarbu ugdyti ir kritinį mąstymą. Turime mokytis gražiai diskutuoti, dalytis nuomonėmis, kad projektai ne griūtų, bet augtų. O iš kur gimsta konkurencija? Iš nepritekliaus, baimės, kad kažko mums neužteks. Svarbu gebėti susikurti ir asmeninio augimo planą, atpažinti savo stipriąsias puses ir jas tobulinti.
Tuo žavi yra žydų pedagogika, skatinanti ugdyti stipriausias vaiko savybes, o ne silpnąsias pritempti prie vidutinybės. Todėl vienas svarbiausių ateities žmogaus gebėjimų – matyti savo stiprybes ir jas auginti. Kiekvienas žmogus turi unikalių talentų. Pravartu išmokti ir dizaino mąstymo (design thinking), kad iš bet kokios idėjos galėtume sukurti realų kūrinį. Kalbame ne tik apie profesines idėjas, bet ir apie asmenines svajones bei troškimus. Kad emocinis intelektas yra itin svarbus mūsų ateičiai, jau turbūt nebereikia kalbėti. O dvasinis intelektas moko mus būti išmintingus ir mokytis iš savo klaidų. Visų šių dalykų iki šiol daugiausia buvo mokomi įmonių vadovai. Pats metas jų mokytis visiems.
Kaip manote, ko labiausiai stinga šiuolaikinėms moterims?
Vis dar trūksta nuoširdžios, tikros meilės sau. Sutinku nemažai moterų, kurios vis dar nepagarbiai su savimi elgiasi – nuolat save kritikuoja, mato tik savo silpnybes ir trūkumus. Mūsų kultūroje dar nėra tokios praktikos, kad akcentuotume savo stiprybes. Tad pirma reikėtų pradėti nuo meilės sau. O tada naudinga būtų pasvarstyti, kokiose srityse dar galime augti, kokias savo savybes stiprinti, ką dar atrasti. Be meilės sau nieko neįmanoma sukurti darniai.

Ar lengva moterims prisitaikyti prie pokyčių, kurie gyvenime vyksta taip sparčiai?
Labai sunku, nes mūsų protas linkęs įsikabinti į tai, kas jau pažįstama, gerai žinoma. Ir kai staiga viskas pasikeičia, daugelį apima panika. Todėl svarbu mokėti gyventi tokioje situacijoje, kokia yra šiandien. Štai dabar visi gyvename nežinomybėje. Bet gyvenimas juk tęsiasi. Dabar mes irgi ugdomės tam tikrus įgūdžius, kurie ir vėliau pravers, nes išmoksime geriau prisitaikyti prie pasikeitusių situacijų. Pasaulis vis greičiau keičiasi ir nuo to mes nepabėgsime – norėdami neatsilikti, ir mes turėsime vis mokytis ir augti. Spėjama, kad ateityje žmogus per gyvenimą pakeis apie 36 profesijas. Tas, kuris negebės prisitaikyti prie pokyčių, rizikuos žlugti. Todėl svarbu bus gebėti darniai, žaismingai, o ne streso būsenos prisitaikyti prie pokyčių. Vykstant jiems labai svarbu ir įsivardyti, kokioje stadijoje (komforto, pasipriešinimo, eksperimentavimo ar priėmimo) esame. Tada bus mažiau įtampos – suprasime, kokia kita stadija mūsų laukia, kokios galimos ateities rizikos, kaip galime joms pasiruošti.
Kokioms moterims yra lengviau prisitaikyti prie pokyčių?
Manau, kad šiuo metu – karantino situacijoje paprasčiau yra introvertėms, lėtesniems žmonėms, nes dabar akcentuojamas ramesnis gyvenimo tempas. Dabartinė situacija lengvesnė toms moterims, kurioms svarbios šeimos vertybės. Greitiems, daug veikiantiems žmonėms, kai staiga pasaulis ima ir sustoja, yra sunkiau. Ne visada paprasta tokiems ir su šeimos nariais vienoje patalpoje išbūti 24 valandas, kai anksčiau su jais matydavosi kur kas rečiau.
Bet gyvenimas mums sukūrė tokią situaciją, kurioje turime pamatyti savo vertybes ir jas naujai peržiūrėti. Labiau dabar susimąstome ir apie vartotojiškumą. Juk šiuo metu mums daug mažiau visko reikia. O ir kūrybiškumas didėja, galvojame, kuo užsiimti, ką pagaminti. Staiga imame suprasti, kaip galime kūrybiškai leisti laiką turėdami minimalius resursus. Daug kas priklauso nuo mūsų pačių nusiteikimo. Krizė gali padėti į daug ką pažvelgti kitomis akimis. Moteris ypač turi gebėjimų apglėbti savo šeimą ypatinga šiluma, sukurti tam tikrą emociją net kai nežino, kas bus rytoj.
Ko labiausiai norėtumėte palinkėti šiuo pokyčių laikotarpiu visoms dailiosios lyties atstovėms?
Pirmiausia linkėčiau vienai kitą palaikyti. Kuo nuoširdžiausiai. Pagalvokime, gal pokalbio iš širdies šiuo metu labiausiai reikia draugei, tikro žodžio – mamai, palaikymo – sesei... Ir kuo mažiau linkėčiau negatyvumo. Mažiau skaitykime neigiamų žinučių, geriau tą laiką skirkime pozityviems dalykams, išmokime kažko naujo. Verta pagalvoti, kas kiekvienai iš mūsų prasminga ir svarbu.