Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Persukus laiką, sveikatos sutrikimai – trumpalaikiai

Vyras prie laikrodžio
„Fotolia“ nuotr. / Vyras prie laikrodžio
Šaltinis: Ji24.lt
0
A A

Šią naktį perėjome prie vasaros laiko. Daugelis būgštauja, kad atimama viena valanda sukelia sveikatos sutrikimų. Vieni neigiamą poveikį jaučia stipriau, kiti – silpniau. Nors kasmet diskutuojama apie neigiamą įtaką organizmui, pasikeitimų šioje srityje vargu ar bus.

Vasaros laikas Lietuvoje prasideda paskutinį kovo sekmadienį 3 val. Lietuvos laiku. Laikrodžio rodykles sukame vieną valandą į priekį. Šis laikas bus iki spalio pabaigos. Jau seniai pastebėta, kad daugeliui žmonių laiko keitimas sukelia rūpesčių, tačiau medikai ramina ir sako, kad per savaitę kitą žmogaus organizmas prisitaiko.

Pajaučia jautresnieji ir vaikai

Jautresni žmonės iškart pajaučia pokyčius. Turinčius žemą kraujospūdį didesnę dienos dalį kamuoja mieguistumas. Pasitaiko, kad jautresniems žmonėms dėl to sutrinka miegas, budrumo ritmas, dažniau svyruoja nuotaika, išryškėja lėtinis nuovargis. Teigiama, kad jautresni tampa tie žmonėms, kurie serga depresija, be to, padaugėja savižudybių. Tėvai kasmet primena, kad vaikams sunku prisitaikyti prie pakitusio dienos ritmo: jie sunkiai keliasi ryte, o mokykloje pirmose pamokose būna apsnūdę.

Vis dėlto neigiamas poveikis sveikatai – trumpalaikis. Daugumai žmonių prisitaikyti prie persukto laiko užtenka poros savaičių.

Gali kilti konfliktų darbe

Dalis žmonių bent vieną kitą savaitę blogiau išsimiega – juk reikia keltis valanda anksčiau. Todėl mažėja produktyvumas darbe, o kai kurie jį net pramiega. Tai gali būti konfliktų su vadovais priežastis. Tyrimais įrodyta, kad pirmadienį, iškart po laiko persukimo, kai reikia keltis anksčiau, padaugėja ir savižudybių, širdies smūgių bei avarijų. Viskas dėl to, kad laiko persukimas sukelia įtampą. Pavyzdžiui, jie vėluojate į darbą, apima stresas, kelyje skubama, o visa tai ir lemia neigiamus įvykius – konfliktus su bendradarbiai, agresyvų vairavimą.

TAIP PAT SKAITYKITE Pirmadienio rytas daugelį išmuša iš vėžių. Kaip nepasiduoti stresui?

Medikai sako, kad jei ruoštumėmės šiam įvykiui iš anksto – eitume anksčiau miegoti, o keltumėmės irgi valanda anksčiau – pasikeitimus ištvertume lengviau.

123rf.com nuotr./Nuovargis
123rf.com nuotr./Nuovargis

Sunkiau susikaupti moksleiviams ir studentams

Pasak mokslininkų, geriausia būtų gyventi pagal gamtos ritmą, taip, kaip tai darė mūsų protėviai. Visgi esame nuo tokio gyvenimo smarkiai atitolę. Ypač atitolusi jaunoji karta. Pastebėta, kad sunkiau prie laiko keitimo prisitaiko vyresniųjų klasių mokiniai, studentai, o lengviau – jaunesnieji. Teigiama, kad moksleiviams ir studentams vasaros laiko įvedimas turi didesnę įtaką nei žiemos. Tačiau per porą savaičių žmogaus organizmas prisitaiko ir viskas stoja į savo vėžes.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie Ji24.lt