Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Pilvo skausmas gali išduoti ir retas ligas. Kada reikėtų sunerimti?

Vaikui skauda pilvą
Shutterstock nuotr. / Vaikui skauda pilvą
Šaltinis: Ji24.lt
0
A A

Pilvo skausmas – dažniausias nerimą keliantis simptomas, dėl kurio tėveliai atveda vaikučius pas chirurgą. Kaip laiku atpažinti chirurginių ligų požymius ir kada būtina nedelsti, pataria vaikų chirurgė med. dr. Lina Geimanaitė.

Nustačius chirurginę ligą, visais atvejais reikalingas chirurginis gydymas. Tačiau ne visada chirurgiškai gydyti reikia nedelsiant.

„Dažniausiai tėveliai į vaikų chirurgą kreipiasi dėl akivaizdžių ar apčiuopiamų darinių – išvaržų, navikų, cistų, padidėjusių limfmazgių bei skausmo, kurį sukelia ūminis apendicitas, kiaušidžių užsisukimas, tulžies pūslės akmenligė, pūliniai, žarnų nepraeinamumas, invaginacija, pilvo traumos. Tad labai svarbu nedelsti ir ieškoti skausmo priežasties. Juk maži vaikai negali pasakyti, ką jiems skauda, todėl būna neramūs, verksmingi, irzlūs, atsisako valgyti, atpylinėja ar vemia. Šie simptomai mažesniems vaikams padeda nustatyti žarnų invaginaciją, ūminį apendicitą, žarnų nepraeinamumą“, – sako Medicinos diagnostikos ir gydymo centro, įsikūrusio V. Grybo g. Vilniuje, vaikų chirurgė med. dr. L. Geimanaitė.

Vaikų chirurgo nustatomas ligas med. dr. L. Geimanaitė skirsto į dvi grupes: tas, kurių gydymą galima atidėti ir planuoti, ir ūmines, kurias reikia gydyti nedelsiant. „Nustačius chirurginę ligą, visais atvejais reikalingas chirurginis gydymas. Tačiau ne visada chirurgiškai gydyti reikia nedelsiant. Kartu su tėvais išsirenkame planinės operacijos dieną, o iki operacijos likus 10 dienų, atliekame kraujo, šlapimo, krešėjimo tyrimus, elektrokardiogramą“, – komentuoja daktarė L. Geimanaitė.

TAIP PAT SKAITYKITE: Kodėl pučia pilvą? Kaltas ne tik netinkamas maistas

Shutterstock nuotr./Vaikui skauda pilvą
Shutterstock nuotr./Vaikui skauda pilvą

Išvaržos – kuo skiriasi, kada pavojingos?

• Bambos išvarža atpažįstama iš iškilumo bei čiuopiamo pilvo sienos defekto. Dažniausiai ji pati išnyksta iki 3 metų, įstringa labai retai. Vaikas operuojamas, jei sulaukus 4–5 metų išlieka pilvo sienos defektas ir iškili bamba.

Bambos išvarža atpažįstama iš iškilumo bei čiuopiamo pilvo sienos defekto. Dažniausiai ji pati išnyksta iki 3 metų, įstringa labai retai.

• Baltosios linijos išvaržos iškilumas būna vidurinėje pilvo linijoje virš bambos. Labai retai šios išvaržos įstringa, tuomet vaikas skundžiasi skausmu ir operuoti reikia skubiai. Baltosios linijos išvaržos savaime neišnyksta, todėl operacija būtina.

• Kirkšnies išvarža atpažįstama iš matomo apvalaus, ovalaus iškilumo, apčiuopiamo elastingo, dažniausiai neskausmingo darinio. Esant neįstrigusiai kirkšnies išvaržai, apžiūrint stovintį vaiką iškilumas matyti, o paguldžius – jis sumažėja ir išnyksta. Išvaržos maišo turinys dažniausiai yra plonosios žarnos. Gali būti ir taukinė, o mergaitėms – kiaušidė. Jei yra įstrigimas – esantys kirkšnies išvaržos maiše organai negali sugrįžti į pilvo ertmę – minėtų organų, esančių išvaržos maiše, kraujotaka sutrinka, todėl reikalingas skubus operacinis gydymas. Kirkšnies išvaržos savaime neišnyksta, todėl nustačius diagnozę, reikia operuoti.

Kaip atpažinti klastingus ūmių ligų simptomus?

Pasak vaikų chirurgės med. dr. L. Geimanaitės, dažniausia pilvo skausmu besiskundžiančių vaikų tėvų kreipimosi į gydytojus priežastis yra ūmus apendicitas. Per metus Lietuvoje išoperuojama apie 2 000 vaikų. „Dėl simptomų daugialypiškumo šią ligą vaikų chirurgai net vadina klastingu priešu, bet svarbu gebėti atpažinti ne tik šios, bet ir kitų ūmių ligų simptomus.

• Ūmaus apendicito simptomai – pilvo skausmas po krūtine, aplink bambą, dešinėje klubo srityje.

Ūmaus apendicito simptomai – pilvo skausmas po krūtine, aplink bambą, dešinėje klubo srityje.

Vystantis uždegimui skausmas didėja. Didesni vaikai atsisako valgyti, juos pykina, kartais vemia. Mažesni vaikai būna neramūs, vangūs, riečiasi, vemia. Vaikas gali pradėti ir dažniau šlapintis, viduriuoti, skųstis skausmu juosmens ar kirkšnies srityje. Ūmus apendicitas gydomas operacija.

• Žarnų invaginacija pasireiškia vaikams iki 2 metų priepuoliniais pilvo skausmais, neramumu, vėmimu, tuštinimusi krauju. Tai – žarnų nepraeinamumo forma, kuria dažniau serga berniukai.

• Sąauginis žarnų nepraeinamumas būna dėl susidariusių sąaugų tarp žarnų po operacijų. Taikomas konservatyvus gydymas, bet jei jis nesėkmingas, skausmai ir vėmimas nesiliauja, operuojama.

• Pilvo ertmės cistos – retos ligos. Dėl jų į vaikų chirurgą kreipiamasi dėl sparčiai didėjančio vaiko pilvo. Gydoma tik operacija – šalinamas darinys ar cista.

TAIP PAT SKAITYKITE: Ligų išvengtumėte, jei laikytumėtės paprastų tiesų

• Pūlines odos ligas dažnai diagnozuoja tėvai. Vaikai skundžiasi skausmu, toje vietoje matyti paraudimas, patinimas, vaikai gali karščiuoti. Gydoma operacija – atveriamas pūlinys nepriklausomai nuo jo lokalizacijos.

• Odos darinius dažniausiai apčiuopia patys vaikai, dariniai jokių simptomų nesukelia. Jiems susiformuoti įtakos turi įvairios įgimtos cistos. Kadangi jos linkusios supūliuoti, rekomenduojama šalinti.

• Išangės įplėšos – dažniausia vidurių užkietėjimo pasekmė. Vaikai skundžiasi skausmu išangės srityje tuštinantis, pastebima kraujo ant kelnaičių ar tualetinio popieriaus. Gydo vaikų gastroenterologas, dietologas. Chirurgai šią ligą gydo dėl to, kad išangėje būna žaizda, kuri pasituštinus kraujuoja. Gydymui skiriami vaistai, chirurginės intervencijos nereikia.

Pilvo skausmas išduoda ir retą mergaičių ligą

Vaikų chirurgė med. dr. L. Geimanaitė atkreipė dėmesį, kad jei mergaitė skundžiasi pilvo skausmu, pykinimu, vemia, galima įtarti ir kiaušidžių užsisukimą. Negydant šios ligos mergaitė gali netekti kiaušidės, o tai gresia vaisingumo sutrikimais ar jo netekimu.

„Kiaušidės gali užsisukti dėl įgimtų priežasčių, kai kiaušidėje nėra darinių, ir dėl įgytų, kai kiaušidėje atsiranda darinių, didinančių jos tūrį ir pakeičiančių svorio centrą. 43,3 proc. mergaičių užsisuka kiaušidės, bet jose nerandama patologinių darinių. Manoma, kad tai lemia įgimtos anatominės priežastys – kiaušidę laikantieji raiščiai ir kiaušintakis nenormaliai ilgi, todėl kiaušidė tampa hipermobili“, – aiškina med. dr. L. Geimanaitė.

Neturinčios darinių kiaušidės gali užsisukti ir dėl sutrikusios kraujotakos, kiaušintakio spazmų, riestinės žarnos spaudimo, nėštumo, premenarchinio hormoninio aktyvumo, staigaus spaudimo pilvo ertmėje ar staigių kūno judėjimo trajektorijos pokyčių (pastebėta, kad sportuojančioms, šokančioms mergaitėms tai atsitinka dažniau).

„Kiaušidės užsisukimas gydomas tik operacija. Pirmiausia užsisukusią kiaušidę reikia atsukti. Laparoskopinio kiaušidės atsukimo metu lengva ją atsukti, įvertinti kraujotaką, apžiūrėti pilvo ertmę, pašalinti kiaušidės patologinius darinius, o jei reikia, ir kiaušidę. Be to, jaučiamas mažesnis pooperacinis skausmas, greičiau sveikstama, matomas geresnis kosmetinis rezultatas, mažesnė sąaugų susidarymo ir nevaisingumo dėl jų tikimybė“, – sako vaikų chirurgė.

Vaiko nuotaika, emocijos – geriausias jo savijautos rodiklis, tad jei pastebite išvardytus chirurginių ligų požymius, nedelskite ir kuo anksčiau kreipkitės į vaikų chirurgą. Laiku suteikus pagalbą ir pradėjus gydymą mažylis išvengs komplikacijų ir susigrąžins gerą savijautą.

TAIP PAT SKAITYKITE: Įžymybės, kurios labiau vertina natūraliąją mediciną. Ko iš jų galima išmokti?

Sekite naujienas ir mūsų „Facebook“ puslapyje!

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie Ji24.lt