Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Vis nepavyksta mesti rūkyti? Galbūt šie būdai padės

Elektroninė cigaretė
Fotolia nuotr. / Elektroninė cigaretė
Šaltinis: Žurnalas „JI“
0
A A

Pasak Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO), tabako epidemija yra viena didžiausių visuomenės sveikatos grėsmių, per metus nusinešančių daugiau nei 7 mln. gyvybių. Per 6 mln. šių mirčių yra tiesioginis tabako vartojimo rezultatas, apie milijonas žmonių anapilin iškeliauja dėl to, kad yra pasyvieji rūkaliai.

Tabako dūmuose yra daugiau kaip 4 tūkst. cheminių medžiagų, iš kurių mažiausiai 250 kenksmingos sveiktai ir daugiau nei 50 sukelia vėžį.

Tabako dūmuose yra daugiau kaip 4 tūkst. cheminių medžiagų, iš kurių mažiausiai 250 kenksmingos sveiktai ir daugiau nei 50 sukelia vėžį.

Rūkymas susijęs su daugiau kaip 890 tūkst. mirčių per metus. Suaugę rūkaliai dažniausiai serga sunkiomis širdies ir kraujagyslių bei kvėpavimo takų ligomis, įskaitant išeminę širdies ligą ir plaučių vėžį. Kūdikiams, kurių tėvai rūko arba mama cigaretės nevengė nėštumo metu, išauga rizika patirti staigios mirtie sindromą. Tabako atsisakyti nepajėgiančios nėščiosios neretai pagimdo anksčiau laiko arba per mažai sveriantį naujagimį. Pasak PSO, beveik pusė pasaulio vaikų reguliariai kvėpuoja oru, užterštu tabako dūmais.

Norintiems mesti reikia pagalbos

Tyrimai rodo, kad mažai žmonių supranta konkretų tabako vartojimo keliamą pavojų sveikatai. Pavyzdžiui, 2009-aisiais Kinijoje atliktas tyrimas parodė, kad tik 38 proc. rūkančių asmenų žino, jog šis žalingas įprotis sukelia išeminę širdies ligą ir tik 27 proc. pasakė, kad tabako gaminių vartojimas susijęs su insultu. PSO teigia, kad dauguma rūkalių, žinančių apie tabako keliamus pavojus, nori atsikratyti šio žalingo įpročio. Tą padaryti jiems lengviau, kai gauna tinkamą pagalbą, apsilanko pas specialistą ir vartoja reikiamus preparatus. Na, o mes siūlome išmėginti užkietėjusių dūmų mėgėjų išbandytus ir pasiteisinusius būdus.

Artimųjų palaikymas. Pasakykite savo draugams, šeimos nariams ir kitiems žmonėms, su kuriais artimiau bendraujate, kad bandote mesti rūkyti. Jie gali paskatinti jus eiti toliau, ypač kai kyla pagunda viską mesti. Taip pat prisidėkite prie kokios nors (kad ir elektroninės) paramos grupės.

TAIP PAT SKAITYKITE: Švari mityba. Madinga ar naudinga

Fotolia nuotr./Rūkymas
Fotolia nuotr./Rūkymas

Rinkitės kitokius atsipalaidavimo būdus. Viena iš priežasčių, kodėl žmonės rūko, yra ta, kad nikotinas padeda atsipalaiduoti. Atsisakius cigarečių, svarbu atrasti kitų streso įveikimo būdų. Galimybių – daugybė. Galite pradėti sportuoti, kad atsikratytumėte susikaupusios įtampos, klausytis mėgstamos muzikos, susitikti su draugais, išbandyti masažus, skirti laiko primirštam pomėgiui ir pan. Pirmas kelias savaites be cigarečių stenkitės išvengti stresinių situacijų.

Atsisakykite įpročių. Vartojant alkoholį, gerokai sunkiau atsispirti cigaretėms. Taigi bandykite apriboti svaigiųjų gėrimų vartojimą. Nemažai rūkalių dūmu mėgaujasi gerdami kavą. Metę rūkyti pirmas savaites gerkite arbatą, kad nebūtų jokių asociacijų su cigaretėmis. Jei dažniausiai rūkote po valgio, pakilę nuo stalo skubėkite išsivalyti dantų, į burną įsimeskite kramtomosios gumos gabalėlį, pasivaikščiokite, pabendraukite su žmonėmis, kam nors paskambinkite telefonu ir pan.

Surūkę paskutinę cigaretę, išmeskite (ne padėkite kur nors saugiai į lentyną ar į stalčių) visas pelenines ir žiebtuvėlius.

Jokios dietos. Mesdami rūkyti, nesilaikykite dietos. Vienu metu negali būti per daug draudimų. Jeigu nenorite prarasti formų, saldumynus ir kaloringus užkandžius iškeiskite į vaisius, daržoves, nesmulkintus grūdus. Tai yra naudinga visam kūnui.

Nepraraskite vilties. Daugeliui žmonių mesti rūkyti nepavyksta iš karto. Nereikėtų nuleisti rankų ir prarasti pasitikėjimo. Atsikratyti šio žalingo įpročio tikrai nelengva: vieniems tai padaryti pavyksta greičiau, kitiems procesas primena Sizifo darbą – sunkaus akmens ritenimą į statų kalną. Vietoj savigraužos skirkite laiko analizei, pagalvokite, kas lėmė, kad neatsilaikėte: emocijos, aplinka, žmonės? Supratę, kas paskatina įtraukti dūmą, pabandykite to išvengti.

Atsikratykite sąsajų. Surūkę paskutinę cigaretę, išmeskite (ne padėkite kur nors saugiai į lentyną ar į stalčių) visas pelenines ir žiebtuvėlius. Išskalbkite drabužius, atsiduodančius dūmais, išvalykite kilimus, užuolaidas ir baldų apmušalus. Naudokite oro gaiviklius, kad atsikratytumėte šio pažįstamo kvapo. Jei rūkote automobilyje, pravers cheminis valymas.

Būkite fiziškai aktyvūs. Fizinė veikla gali apriboti nikotino poreikį ir palengvinti kai kuriuos abstinencijos simptomus. Kai norite prisidegti cigaretę, apsiaukite sportinius batelius ir kuo skubiau išeikite pabėgioti (tik piniginę palikite namuose). Padeda net pasivaikščiojimas su šunimi, daržo ravėjimas ir kita aktyvi veikla. Naudinga ir tai, kad sudeginsite kalorijas, kurios, metus rūkyti, akimirksniu tampa papildomais riebaliukais.

Jokios dietos! Mesdami rūkyti, nesilaikykite dietos. Vienu metu negali būti per daug draudimų. Jeigu nenorite prarasti formų, saldumynus ir kaloringus užkandžius iškeiskite į vaisius, daržoves, nesmulkintus grūdus. Tai yra naudinga visam kūnui.

Be naudos sveikatai, vienas iš cigarečių atsisakymo privalumų – sutaupyti pinigai.

Apdovanokite save. Be naudos sveikatai, vienas iš cigarečių atsisakymo privalumų – sutaupyti pinigai. Internete apstu skaičiuotuvų, į kuriuose suvedus per dieną surūkomų cigarečių pakelių skaičių ir tam išleistus pinigus, parodys, kiek sutaupysite per savaitę, mėnesį, pusmetį ar metus. Apdovanokite save, sutaupytus pinigus skirkite mėgstamai veiklai, drabužiams, naujiems batams ar kosmetikos rinkiniui.

Nauda sveikatai

Vos metus rūkyti, jūsų organizme prasideda teigiami pokyčiai. Vos po 20 minučių normalizuojasi širdies ritmas. Per parą anglies monoksido kiekis kraujyje taip pat sumažėja. Be dūmo reikia praleisti tik 2–3 savaites, kad sumažėtų tikimybė patirti širdies priepuolį. Ilgainiui taip pat sumenksta galimybė susirgti plaučių ar kitokios rūšies vėžiu.

TAIP PAT SKAITYKITE: Emocinis valgymas. Kaip pasakyti STOP?

Žurnalas „JI“
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie Ji24.lt