Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

10 dalykų, kuriuos verta žinoti prieš planuojant kūdikį

Mama su vaikeliu
Fotolia nuotr. / Mama su vaikeliu
Šaltinis: Ji24.lt
0
A A

Sakoma, žmogus planuoja, o Dievas juokiasi. Tas tiesa... Ypač kai kalbama apie kūdikio planavimą. Net ir susilaukus išsvajotojo mažylio, jauniems tėveliams kyla įvairiausių keblumų. Tad kai kuriems dalykams, jau prieš planuojant vaikelį, morališkai pasiruošti verta iš anksto.

1. Pastoti lengva? Ne visiems!

 

Vieniems tai pavyksta labai lengvai, kiti apie kūdikį svajoja metų metus. Bet dauguma moterų naiviai tikisi, kad vos tik nustos naudoti kontraceptines priemones, kaipmat pastos. Tačiau tokių garantijų nėra, nes mūsų organizmas – sudėtinga sistema. Todėl, planuojant kūdikį, reikėtų duoti sau bandyti pastoti netrumpą periodą ir stengtis nesijaudinti ir nenusivilti, jei iškart nepavyksta. Suklusti derėtų tada, jei intensyviai mėgindami nesulaukiate trokštamo rezultato ilgiau nei metus.

 

2. Pirmieji mėnesiai – tikras išbandymas!

 

Kūdikio riksmas, regis, toks nesibaigiantis, miegas toks jautrus, o žindymas pirmomis savaitėmis toks skausmingas tik todėl, kad naujai iškepti tėvai ugdytųsi kantrybę. Tad jeigu ištvėrėte pirmųjų mėnesių košmarą dar neišprotėję, žinokite, kad esate tikri didvyriai ir ateityje susidorosite su bet kuo! Sunkiau tiems ir toms, kurie įpratę ilgai vartytis lovoje, neskubėdami pliuškentis vonioje ir apskritai gyventi atsipalaidavę savo malonumui. Kol nesi patyręs, ką reiškia ilgus mėnesius naktį prabusti kas valandą ar dvi, ar bandyti nuraminti jau tris valandas klykiantį kūdikį, net neįsivaizduoji, ką tai reiškia. Bet visi tie sunkumai turi ir pliusų: išmoksite susitvarkyti su viskuo, kas benutiktų. Pirmieji kūdikio mėnesiai – nebūtinai kančia ir chaosas. Tai ir patys jautriausi momentai. Kai praeis kiek laiko, vargai pasimirš taip, kad, žiūrėk, jau norėsite tai patirti dar kartą. O paskui – gal ir dar kartą…

 

3. Pamirškite miegą

 

Nusiteikite, kad jums dar ilgai stigs miego. Net kai vaikas paūgės, jį kamuos ligos, naktį norės ateiti pas jus į lovą, atsigerti vandenuko ir pan. O jūs turėsite derintis prie jo: net jei miegas lenks prie žemės, turėsite kelti jį į darželį, paskui – į mokyklą…  Tad jei nenorite, kad tektų neišsimiegoti iki to laiko, kol vaikas baigs universitetą ir ves, susitarkite, kad bent savaitgaliais leistų jums pasnausti, kiek tik norite, pavyzdžiui, tyliai paskaitytų knygelę savo kambaryje.

 

4. Neišprotėkite dėl žaislų ir vaikiškų daiktų

 

Žaislai, vežimėliai, kėdutės, maniežai, vaikštynės, pripučiami čiužiniai, kilimėliai ir seiliukai netrukus taip užplūs  namus, kad pasijusite auginą ne vieną, o dešimt vaikų. Klystate, jei manote, kad mažyliui reikia bent pusės to, ką ruošiatės pirkti. Dauguma jaunų tėvų yra įsitikinę, kad vaikui kas sekundę reikia naujų įspūdžių, kitaip jis nuobodžiaus. Iš tikrųjų vaikas daugybę valandų miega, paskui valgo, paskui vėl miega... Jis domisi aplinka, kokia ji bebūtų, tad neapkraukite jos daiktais. Visą dėžę lėlių ir meškinų atstotų mediniai kubeliai ar jūsų rankomis pagaminti paprasti žaisliukai. Neverta pripirkti vaikui ir daug drabužių: pirma, jis netrukus juos išaugs, antra, jų ir taip gausite iš močiučių, giminių ir draugų. Pasinaudokite nuolaidomis ir nesidrovėdami pirkite iš „antrų rankų“ – vaikai labai greitai auga, tad drabužėliai kartais lieka beveik nauji.

 

5. Nusiteikite išlaidoms

 

Net jei atsisakysite krūvos nereikalingų daiktų, nusiteikite, kad išlaidų vis tiek bus. Pirmiausia nemažai kainuos sauskelnės. O jų reikės kalno! Tikrai nustebsite, kai suskaičiuosite, kiek joms išleidžiate per mėnesį. Kitos nemenkos išlaidos irgi laukia ateityje: mokesčiai auklei ar darželiui, būreliai. Kartais suma auklei ar privačiam darželiui būna tokia įspūdinga, kad tenka ieškoti papildomo pajamų šaltinio. Taigi mokykitės taupyti: mažiau pinigų išleiskite vaiko drabužiams ar menkaverčiams žaisliukams.

 

6. Galima dirbti namie ir auginti vaiką

 

Keli vaiko amžiaus periodai tam itin palankūs. Pirmas, kai vaikas dar nevaikšto, paskui, kai jau tiek paauga, kad supranta, jog jei mama užsiėmusi, reikia leisti jai dirbti. Bet, aišku, vaikas vaikui nelygu. Su ramiais vaikais problemų nebūna (bet šiais laikais jie – retenybė), o su aktyviaisiais mamos iš esmės gali dirbti tik jiems sumigus. Nes daugumai sunku keliskart per dieną atrėžti, kad yra užsiėmusi, kai jis gražiai prašo paskaityti ar pažaisti. Taigi verta pamąstyti, ar darbas namuose tikrai bus produktyvus.

 

7. Nepanikuokite, jei vaikas šiek tiek atsilieka nuo bendraamžių

 

Nesivadovaukite knygomis, kuriose rašoma, kad visi vaikai, sulaukę vienerių, jau turi vaikščioti, o jei ne – reikia skubiai bėgti pas gydytoją. Kai kurie mažyliai pradeda vaikščioti gerokai anksčiau arba gerokai vėliau – tai normalu. Protingiausia būtų nelyginti vaiko su pažįstamų atžalomis, nes kartais į neviltį varo mamyčių pagyros: maniškis jau sėdi ant puoduko, maniškė jau kalba, o jūsiškis bendraamžis dar net nesiruošia. Ir puiku! Vadinasi, jam tiesiog dar neatėjo laikas. Atminkite, kiekvienas mažylis unikalus ir vystosi pagal savo „planą“. Neskubinkite savo vaiko, palaukite, kol jis bus pasiruošęs naujiems dalykams.

 

8. Nepasigailėsite, jei kuo dažniau vaiką filmuosite ar fotografuosite

 

Pirmuosius metus tai tikrai darysite nuolat, bet vėliau, kai vaikas paauga, entuziazmas daugeliui tėvų išblėsta. O be reikalo. Niekada nepasigailėsite, kad turite per daug vaiko nuotraukų... Priešingai – jums atrodys, kad dar kažką svarbaus praleidote.

 

9. Kiekvieną kartą ištrūkti iš namų – nuotykis

 

Kai tampate tėvais, daug kas keičiasi. Tai, kas anksčiau truko 5 minutes (kad ir nubėgti iki artimiausios parduotuvės), dabar tęsiasi daug ilgiau. Išsiruošti su mažyliu į lauką, ypač žiemą, yra tikras išbandymas: spiegiantį jį įbrukti į drabužius, paskubom įsimesti reikalingiausius daiktus, įtaisyti jį, besirangantį, automobilio kėdutėje... Jei išsiruošite ilgesniam laikui, reikės dar pamaitinti jį. Kavinėje mažylis išlies jūsų kavą arba sutrupins ant stalo visą duoną. Arba, jei ims muistytis ir leisti dūdas, jausitės nesmagiai, kad tai, galbūt, erzina aplinkinius. Jei, palikę kūdikį močiutei, išsiruošite  su vyru į miestą, vis vien kalbėsitės daugiausia apie jį ar nerimaudama, kaip jam sekasi, skambinsite tūkstantį kartų pasiteirauti. Reta mama, palikusi mažylį, pajėgia visiškai atsipalaiduoti ir mėgautis kita veikla. Tokios jau tos mamos...

 

10. Jūs niekada nebūsite tokie, kokie buvote

 

Tėvystė jus pakeis. Tai faktas. Bet net neįtariate, kaip labai. Nesijaudinkite – jūs tikrai pasikeisite į gera. Galbūt imsite daugiau galvoti apie ekologiją, sveiką maistą, pradėsite atsargiau vairuoti, protingiau taupyti, dažniau susimąstysite apie savo gyvenimo būdą. Nemažai pramogų teks laikinai atsisakyti, nes joms neturėsite laiko, bet gal atrasite naujų? Tik nusiteikite, kad tiek laisvo laiko, kiek anksčiau, jau nebeturėsite. Jums teks tapti kūrybiškesniems ir optimistiškesniems: juk kartais per naktį teks pasiūti kiškučio kostiumą, nupiešti arklį ar išvirti nuostabiai skanią avižinę košę. Jus patirsite tiek prieraišumo ir besąlygiškos meilės, kiek net nesvajojote. Tapę tėvais, tapsite stipresni, bet ir jautresni žmonės. Tad išbandyti projektą „vaikas“ – visuomet verta!

 

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie Ji24.lt