Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Devyni nėštumo mėnesiai. Ar tikrai viską žinote?

Nėščiosios apžiūra
Shutterstock nuotr. / Nėščioji
Šaltinis: Ji24.lt
0
A A

Sužinojus, kad laukiesi, aplanko didžiulis džiaugsmas, kad už devynių mėnesių rankose sūpuosi mažą žmogutį. Tačiau, praėjus pirmai euforijai, iškyla daugybė klausimų, kaip tinkamai pasirūpinti mažyliu, kol jis dar pilvelyje. Išsiaiškinkime, kokie svarbiausi tyrimai, skiepai bei vizitai pas gydytoją.

asmeninio archyvo nuotr./Prof. Meilė Minkauskienė
asmeninio archyvo nuotr./Prof. Meilė Minkauskienė

Iki nėštumo

LSMU Kauno Klinikų gydytoja akušerė-ginekologė prof. Meilė Minkauskienė sako, kad idealu būsimu nėštumu pradėti rūpintis dar iki žinios, kad laukiesi. Planuojant nėštumą, reikėtų atsikratyti žalingų įpročių, sveikai maitintis, pasitikrinti bendrą sveikatos būklę, apsilankyti pas ginekologą ir pasikonsultuoti, kada pradėti vartoti folio rūgštį bei kiek jos reikia.

„Folio rūgštis, gerokai sumažinanti nervinio vamzdelio patologijų, persileidimo, lėtesnio vaisiaus augimo, įgimtų širdies ydų, gomurio trūkumų bei placentos atšokos riziką, labiausiai reikalinga pirmojo nėštumo trimestro metu, ypač 5–6 savaitę, kai formuojasi vaisiaus vidaus organai.

Nėštumo pradžia skaičiuojama nuo pirmosios paskutinių menstruacijų dienos, todėl vos tik įtarus, kad laukiesi (nepasirodžius menstruacijoms), folio rūgšties poreikis yra didžiausias, – pažymi prof. M. Minkauskienė. – Paprastai paros reikalinga norma yra 0,4 mg, tačiau, jei būsimos mamos ar tėčio giminėse būta apsigimimų, sergama lėtinėmis ligomis, folio rūgšties paros norma gali būti padidinta net iki dešimties kartų, todėl būtina pasikonsultuoti su gydytoju ginekologu, aptarti konkretų jūsų atvejį.“

Pasiskiepykite

Jei įmanoma, gydytoja rekomenduoja iki nėštumo pasiskiepyti nuo įvairių infekcinių ligų – vėjaraupių, raudonukės, hepatito ir kt.

Jei įmanoma, gydytoja rekomenduoja iki nėštumo pasiskiepyti nuo įvairių infekcinių ligų – vėjaraupių, raudonukės, hepatito ir kt.

„Jau laukiantis ir artėjant gripo sezonui, rekomenduojama vakcina nuo gripo. Kasmet ji kitokia, antigenų sudėtimi pritaikyta siautėjančiam gripui. Patartina skiepytis nuo gripo, nes nėščiosios juo serga daug sunkiau – gresia įvairios pavojingos komplikacijos mamai, priešlaikinis gimdymas. Kai pasiskiepija mama, jos organizmas ima gaminti antikūnius, kuriuos vėliau per pieną įgaus ir vaikelis, kuris pirmąjį savo gyvenimo pusmetį ar net ir metus bus apsaugotas nuo gripo“, – sako specialistė.

Pirmasis trimestras

(510 savaičių)

 • Apsilankykite pas gydytoją ginekologą, kur bus atliktas ultragarso tyrimas. Jo metu gydytojas apžiūrės, ar nėštumas tikrai yra, ar vaisius vystosi tinkamoje vietoje, įvertins nėštumo rizikos veiksnius, pamatuos kraujospūdį, apskaičiuos KMI, paskirs kraujo bei šlapimo tyrimus.
 • Po dviejų savaičių jums bus išduota „Nėščiosios kortelė“, kurioje gydytojas žymės visus svarbius duomenis apie nėštumą. Šią kortelę visuomet nešiokitės su savimi, kad atsitikus kokiai nors avarijai ar nelaimei, pagalbą suteikiantys asmenys žinotų apie nėštumą.
 • Vos sužinojusi, kad laukiatės, neskubėkite gerti nėščiosioms skirtų vitaminų. Specialistai juos rekomenduoja tik tais atvejais, jei ankstesni nėštumai buvo komplikuoti (būta persileidimų, placentos atšokos, vaisiaus apsigimimų ar kt.) arba žinote, kad jūsų mityba nesubalansuota.
 • Nėščiosioms rekomenduojama maitintis pagal sveikos mitybos piramidę. Svarbu vartoti baltymų (mėsos, pieno produktų), daug daržovių ir vaisių. Maistą rinkitės kuo šviežesnį, sveikesnį, iš patikimų gamintojų ar prekeivių.“

(1113 savaičių)

 • Šiuo nėštumo periodu atliekamas detalus ultragarsinis vaisiaus ištyrimas, todėl būtina rasti laiko apsilankyti pas gydytoją akušerį-ginekologą. Pagal vaisiaus viršugalvio-sėdmenų matmenį bus nustatyta preliminari gimdymo data (tikslesnė negu skaičiuojant nuo pirmos paskutinių menstruacijų dienos). Sužinosite, ar tai vienvaisis nėštumas, ar laukiatės kelių vaikučių. Toliau bus apžiūrimos pagrindinės kūno dalys, smegenų struktūra, ieškoma chromosominėms genetinėms ligoms būdingų ultragarsinių žymenų.

Bene svarbiausias rodmuo – vadinamasis „sprando raukšlės“, kitaip – vaiskumo – matmuo. Pagal sprando srityje besikaupiančio skysčio storį nustatoma ar yra Dauno ir kitų chromosominių ligų rizikos.

 • „Vyresnėms nei 35 m. atliekama genetinė patikra – iš kraujo imami biocheminiai žymenys ir apskaičiuojama chromosominių ligų rizika. Šis tyrimas rekomenduojamas visoms vyresnėms nei 35 m., nepriklausomai nuo to, kelintas nėštumas, nes visų moterų kiaušidės bėgant metams senta, bręsta vis mažiau visaverčių kiaušialąsčių, – atskleidžia prof. M. Minkauskienė. – Beje, 11–13 savaitės apžiūros metu kai kada galima išvysti ir vaisiaus lytį.“
Fotolia nuotr./Nėščioji sportuoja
Fotolia nuotr./Nėščioji sportuoja

Antras trimestras

(1320 savaičių)

 • Apvalėjant pilvukui, kyla abejonių dėl fizinės veiklos, tačiau gydytoja sako, kad esant normaliam nėštumui, kai nėra jokių gresiančio persileidimo ar priešlaikinio gimdymo ženklų, nekraujuojama, yra normalus kraujospūdis, galima ir toliau užsiimti mėgstamu sportu. Reikėtų vengti tik tų sporto šakų, kur galima nugriūti, nukristi, gauti smūgį į pilvo sritį ar labai perkaisti. Taip pat negalima dirbti ten, kur galite susidurti su radiacija, teratogenais, pavojingais chemikalais ar medikamentais, kurie gali sukelti apsigimimus, vystymosi anomalijas.
 • Jei dirbate ugdymo įstaigose ar ligoninėse su mažais vaikučiais, reikia laikytis higienos taisyklių ir imtis papildomų apsaugos priemonių, kad nuo mažamečių neužsikrėstumėte infekcinėmis ligomis arba virusais per šlapimą. Taip pat nerekomenduojamas pamaininis naktinis darbas, o daug sėdint ar stovint, būtinos reguliarios pertraukėlės, kurių metu galėtumėte pasivaikščioti, nes nėščiosioms padidėja trombozės rizika.
 • 18–20 savaitę atliekamas dar detalesnis ultragarsinis tyrimas, apžiūrima širdis ir kiti vidaus organai, smegenys. Šiuo laikotarpiu įmanoma pastebėti didžiąją dalį galimų vystymosi anomalijų. Tolesni ultragarso tyrimai nėra privalomi, nebent matuojant gimdos dugną įtariama, kad per greitai ar lėtai vystosi vaisius, nėščioji turi nusiskundimų.

(20–28 savaitės)

 • Šiuo periodu gydytojai pakartoja kraujo ir šlapimo tyrimus. Vertinamas gimdos dugno aukštis, kiekvienos apžiūros metu klausomasi vaisiaus širdies tonų. Jei šeimoje yra sergančių cukriniu diabetu ar nėščioji turi antsvorio, pirmasis vaikas gimė daugiau kaip 4 kg. svorio, gydytojai rekomenduoja pasidaryti gliukozės toleravimo testą.

  Jei šeimoje yra sergančių cukriniu diabetu ar nėščioji turi antsvorio, pirmasis vaikas gimė daugiau kaip 4 kg. svorio, gydytojai rekomenduoja pasidaryti gliukozės toleravimo testą.

  (Jis atliekamas imant kraują prieš tai, kai nėščioji išgeria stiklinę gliukozės tirpalo, ir praėjus porai valandų po to).

„Šiuo tyrimu nustatoma, ar moteris serga nėščiųjų diabetu. Nestabdoma ši liga gali lemti priešlaikinį gimdymą, per didelį vaisiaus svorį, netinkamai išsivysčiusius vidaus organus, vaikeliui vos gimus gali sutrikti kvėpavimo funkcija ir kt. Laiku diagnozavus ir paskyrus tinkamą dietą, cukraus kiekis kraujyje normalizuojamas ir nėštumas toliau klostosi sėkmingai“, – paaiškina specialistė.

 • Šiuo nėštumo periodu atliekamas dar vienas svarbus kraujo tyrimas Rh antikūniams nustatyti (jei jūsų Rh faktorius neigiamas Rh(-)). Jei antikūnių nerandama, suleidžiama anti-D imunoglobulino, kad nėščiosios organizmas nebūtų įjautrintas vaisiaus RhD teigiamais eritrocitais ir vėlesnių nėštumų metu nesivystytų Rh nesutapimo sukelta mažakraujystė, gelta ir kitokio pobūdžio pakenkimas vaisiui ir naujagimiui.“

Trečias trimestras

(2940 savaičių)

 • Paskutinį nėštumo trimestrą pas prižiūrintį gydytoją rekomenduojama lankytis kas dvi tris savaites, o ne kartą per mėnesį, kaip darėte iki šiol. Dar kartą bus atlikti šlapimo ir kraujo tyrimai, matuojamas gimdos aukštis ir vertinami vaisiaus širdies tonai.
 • Suėjus trisdešimtai savaitei, gydytojas išduos nedarbingumo pažymėjimą nėštumo ir gimdymo atostogoms. Šį dokumentą pateikite savo darbovietei; jei dirbate pagal individualios veiklos pažymėjimą, autorines sutartis ar verslo liudijimą, nedirbate, esate studentė – su dokumentu keliaukite į „Sodrą“ ir sutvarkykite visus formalumus, kad gautumėte priklausiančias išmokas.
 • 32 savaitę dar kartą bus atlikti kraujo tyrimai.
 • 35–37 savaitę bus atlikti tyrimai dėl BGS (B grupės streptokoko) nešiojimo. Jei esate nešiotoja, šiuo mikroorganizmu gimdydama galite užkrėsti savo vaikelį ir, kūdikėliui keliaujant į šį pasaulį, jums reikės antibiotikų. BGS tyrimas atliekamas imant tepinėlį iš makšties ir tiesiosios žarnos.

(40 savaičių ir daugiau)

 • Neretai vaikučiai taip jaukiai įsitaiso pilvelyje, kad visai neskuba atkeliauti į šį pasaulį. Tačiau per ilgai užsibūti nėra gerai pačiam mažyliui, todėl neperlaukite ir stebėkite savijautą. Dažnai lankykitės pas gydytoją, atidžiai sekite vaisiaus judesius, matuokitės kraujospūdį. Gydytojas turi nuspręsti, ar galima nėštumą tęsti dar iki dešimties dienų, ar važiuoti į ligoninę
 • 41 savaitę vertinami gimdos susitraukimai, gimdymo takų būklė, matuojamas vaisiaus vandenų kiekis. Jei reikia, guldoma į ligoninę, kur paspartinamas susitikimas su kūdikėliu.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie Ji24.lt