Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Odontologė: „Tėvai vaikams dantis turi valyti iki 7–8 metų“

Mergaitė valosi dantukus
Vida Press nuotr. / Mergaitė valosi dantukus
Šaltinis: Ji24.lt
0
A A

Vaikų gydytoja odontologė Gintarė Rekevičiūtė sako, kad tėveliai dažnai daro klaidą, jei vaiką į odontologo kabinetą atveda tik kai jau skauda dantuką. Todėl primena – svarbiausia ne tik mokėti taisyklingai prižiūrėti dantukus namie, bet ir profilaktiškai lankytis pas odontologą.

Kokio amžiaus vaikams ima kristi pieniniai dantys? Ar tiesa, kad tai vyksta bent 2 m. anksčiau nei prieš 20 metų?

Pirmiausiai, noriu atsakyti ir į vieną iš dažnesnių tėvelių keliamų klausimų „Ar visi pieniniai dantys iškrenta?“. Taip, visus pieninius dantis anksčiau ar vėliau pakeičia nuolatiniai dantys, išskyrus tam tikras vystymosi ar genetines patologijas. Dantų kaita prasideda vidutiniškai 5–7 metų amžiaus vaikams. Remiantis statistiniais duomenimis, mergaitėms nuolatiniai dantys pradeda dygti anksčiau nei berniukams.

OdontologėGintarė Rekevičiūtė
Odontologė Gintarė Rekevičiūtė, „&Smile“ odontologijos klinika./asmeninio archyvo nuotr.

Yra ir tokių atvejų, kad jau 4,5 metų vaikams pastebiu dygstančius pirmuosius nuolatinius krūminius dantis. Pirmiausiai, keičiasi apatinio žandikaulio centriniai kandžiai (priekiniai dantys) arba dygsta pirmieji nuolatiniai krūminiai dantys (nuolatinių dantų yra daugiau nei pieninių, todėl tam, kad pirmieji nuolatiniai krūminiai dantys pradėtų dygti, neturi prieš tai iškristi joks pieninis krūminis dantis). Tiesa, remiantis vadovėlių duomenimis ir dabartine klinikine praktika bei atliktais tyrimais, matoma tendencija, kad dantų kaita ankstėja, tai gali lemti gyvenimo sąlygų, mitybos pokyčiai, didelis ėduonies paplitimas pieniniuose dantyse bei kiti veiksniai...

Ar pastebite, kad dažniau tenka gydyti pieninius dantukus? Kokios to priežastys?

Kadangi pieninių dantų ėduonies paplitimas bei intensyvumas tarp Lietuvos vaikų yra labai didelis, tai ir gydyti pieninius dantis tenka labai dažnai. Pagrindinės dantų ėduonies priežastys, tai prasta asmeninė vaiko burnos higiena, nevisavertė mityba bei biologinės, su dantų struktūra, bakterijų aktyvumu, seilių sudėtimi susijusios priežastys.

Fotolia nuotr./Mama ir dukra valosi dantukus
Fotolia nuotr./Mama ir dukra valosi dantukus

Iš tėvelių dažnai tenka išgirsti, kad jau trejų ar ketverių metų vaikas pats valosi dantis, tokio amžiaus vaiko dar neišsivystę motoriniai judesiai, taigi net labai norint, dantys kokybiškai nebus išvalyti. Tėvai vaikams dantis turi valyti bent iki 7–8 metų amžiaus. Taip pat svarbu, kad vakare, išvalius vaikui dantis, nebūtų prieš miegą daugiau valgoma, nesvarbu ar tai saldumynas, ar vaisius. Svarbu kiek įmanoma riboti jų vartojimą, geriau suvalgyti didesnį kiekį vienu kartu nei po nedaug ir nuolat. Galima per savaitę skirti vieną dieną, kai galima vartoti saldumynus, dažniausiai tai būna šeštadienis.

Dar viena priežastis, deja, vis dar egzistuojanti nuomonė, kad pieninių dantų gydyti nereikia, nes jie vis vien iškris. Tai netiesa, nes negydomi pieniniai dantys sukelia skausmų ir kitų komplikacijų, todėl netenkama pieninio danties, vėliau sutrinka nuolatinių dantų dygimo seka arba galimi netgi dar neišdygusio nuolatinio danties pažeidimai.

Per kiek laiko turi išdygti nauji? Kada sunerimti, jei dantukai nepasirodo, ir ką daryti?

Tikslaus laiko, per kurį turi išdygti nuolatiniai dantys, nėra. Jeigu pieninis dantis iškrito ne dėl ėduonies komplikacijų, o dėl fiziologinės kaitos, jis išdygsta dažniausiai labai greitai. Jeigu dantis yra pašalinamas ankstyvoje vaikystėje dėl traumos ar ėduonies komplikacijų, yra tikimybė, kad dėl susidariusio randinio audinio jis išdygs vėliau. Kartais nuolatiniai dantys vėliau dygsta ir dėl netaisyklingos dantų užuomazgų padėties dantų lanke, vietos trūkumo ar tiesiog nuolatinio danties užuomazgos nebuvimo. Kiekvienas atvejis yra individualus, ir kilus neaiškumų, geriausia kreiptis į gydytoją ortodontą ar vaikų odontologą.

Vis dar egzistuoja nuomonė, kad pieninių dantų gydyti nereikia, nes jie iškris. Tai netiesa, nes negydomi pieniniai dantys sukelia skausmų ir kitų komplikacijų

Ar tiesa, kad dėl ankstyvo nuolatinių dantų dygimo (žandikauliai dar nepakankami dideli naujiems dantukams) dažnam vaikui tenka nešioti plokštelę ar breketus?

Taip, iš dalies tiesa. Dažniausiai tai nustatoma dygstant apatinio žandikaulio priekiniams dantims, tačiau augant žandikauliui dažniausiai dantys atsiduria savo vietose ir nieko papildomai daryti nereikia. Vis dėlto manau, kad dažnesnė priežastis, kodėl nešiojamos plokštelės ir breketai, yra netaisyklingai prižiūrimi pieniniai dantys. Dėl to reikia anksti juos pašalinti, o dantys gali netaisyklingai dygti ir trūkti vietos dantų lanke.

Kelerių metų vaikui, turinčiam kreivus dantukus, rekomenduojamos koreguojamosios priemonės?

Dažniausiai vaiko ortodontinis gydymas gali būti pradedamas 7–8 metų amžiaus, kai išdygę pirmieji nuolatiniai krūminiai dantys bei visi priekiniai dantys. Vis dėlto, kaip minėjau, kiekvienas vaikas ir situacija yra individuali, todėl kilus neaiškumų, reikėtų nuvykti pas gydytoją ortodontą ar vaikų odontologą, kuris įvertins, ar reikalingos koreguojamosios priemonės, ar ne.

Kokios naujovės šioje srityje? Ką rekomenduotumėte norintiems, kad jų vaikų dantys būtų tiesūs ir sveiki?

Norint, kad vaikų dantys būtų sveiki ir tiesūs, pirmiausiai reikėtų juos taisyklingai prižiūrėti namuose. Be to, labai svarbu profilaktiškai lankytis pas gydytoją odontologą, nes vaikas supažindinamas su aplinka, tėvai apmokomi taisyklingai prižiūrėti vaiko dantis. Dažna klaida, kad pas gydytoją odontologą atvykstama jau tuomet, kai vaikui skauda dantuką. Pastebėjus ankstyvos stadijos ėduonies pažeidimą, kabinete taikomos profilaktinės ėduonies priemonės, tokios kaip dantų padengimas fluoridų junginių turinčiu laku ar geliu. Esant sunkesniam pažeidimui, dantys plombuojami. Šiuo metu vaikų labai pamėgtos spalvotos plombos. Taigi svarbiausia profilaktika, o jau esant ėduonies pažeidimui, kuo ankstyvesnis gydymas.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie Ji24.lt