Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Ruošiamės į palankynas

Mama ir kūdikis
Fotolia nuotr. / Kūdikis.
Šaltinis: Žurnalas „JI“
0
A A

Biblinės palankynos, kai gimusio kūdikėlio Jėzaus atėjo aplankyti Trys Karaliai, buvo kuklios. Marija svečių niekuo nepavaišino, nė nepasiūlė prisėsti, bet užtat kokių dovanų gavo! Kokios palankynų mados šiais laikais?

Senovėje lietuviai į palankynas eidavo labai anksti. Vos moteris pagimdydavo, nors dar nebūdavo pakilusi iš patalo, prasidėdavo kūdikio lankymas, kuris buvo vadinamas palankynomis, rodynomis, apgėlais. Palankynos, beje, buvo tik ištekėjusių moterų reikalas.

Kodėl palankynos būdavo tokios ankstyvos? Nes netrukus prasidėdavo kiti ritualai, pavyzdžiui, krikštynos, kurios dažniausiai įvykdavo per pirmąsias savaites. Be to, vos gimdyvė pakildavo iš lovos, jos jau laukdavo daugybė buities darbų, kūdikio priežiūra. Kitaip tariant, tik pirmomis dienomis po gimdymo gulėdama lovoje moteris galėdavo priiminėti drauges.

Į palankynas buvo privalu atnešti dovanų, populiariausia – maistas (kiaušiniai, duona).

Į palankynas buvo privalu atnešti dovanų, populiariausia – maistas (kiaušiniai, duona).

Taip buvo linkima skalsos ir turtingo gyvenimo. Lankytojos ėjo po vieną ar susitarusios. Viešnios visada būdavo vaišinamos, dalydavo patarimus. Apie tai, kad gimdyvę ir kūdikį lankyti eitų vyrai, duomenų nėra.

Palankynų etiketas

Nors nėra išleista jokio palankynų vadovėlio, lyg susitarę lietuviai laikosi tam tikrų tradicijų. Po truputį keičiasi mada, kad iki kūdikio gimimo negalima pirkti kraitelio. Vis mažiau šeimų tiki prietarais, ir gimęs vaikutis jau viską turi. Todėl į palankynas jau retai nešama vonelė ar vystymo stalas.

Lietuviai neturi tradicijos per palankynas apdovanoti jaunų tėvelių ar bent mamos. Mūsų šalyje vis dar nepopuliaru mamos ir kūdikio pasveikinti paštu.

Palankynų dovanų mados keičiasi. Kai gyvenome deficito laikais, į palankynas buvo solidu atnešti barškutį, batukus, šliaužtinukus ar megztą kostiumėlį. Atėjus daiktų pertekliaus laikams, įsivyravo nauja mada – dovanų kortelės arba pinigai. Dabar populiaru demonstruoti išradingumą ir rasti tokią dovaną, kuri nustebintų.

Psichologų akimis

Psichologai mano, kad pirmą mėnesį nereikėtų pulti lankyti mamos ir naujagimio. Dauguma gimdyvių, sužinojusios, kad tėvai ar dėdės su tetomis jau susiruošę atvažiuoti, neapsidžiaugia. Kuo pavaišinti? Kaip spėti susitvarkyti? „Kelias savaites po gimdymo vyras vis lakstė į parduotuvę šampano ir pyrago, o aš vis pjausčiau kumpį, sūrį, duoną ir pomidorus. Ėjo bendradarbės, kaimynės, studijų draugės. Vakarais vos vilkdama kojas rankiodavau lėkštes, valydavau grindis. O juk dar reikėdavo vaikutį maudyti, maitinti. Ryte būdavo labai liūdna pabusti ir išvysti suveltus, prišnerkštus namus“, – pasakoja jauna mama.

Etiketas leidžia per palankynas vaišinti minimaliai, o nuovokūs svečiai turėtų patys atsinešti užkandžių, nes šeimininkai tikrai neturės laiko gaminti vaišių.

Scanpix/Panthermedia nuotr./Kūdikio batukai/ Asociatyvi nuotrauka
Scanpix/Panthermedia nuotr./Kūdikio batukai/ Asociatyvi nuotrauka

Ką nešti dovanų

Drabužėliai. Pirkdami drabužėlius, būtinai pasižiūrėkite, kokio ūgio kūdikiams jie skirti. Dažnai močiutės ir tetos priperka miniatiūrinių rūbelių, kuriuos kūdikis bematant išauga.

Dažniausiai prisikaupia kalnas drabužių, skitų naujagimiams, o kiek ūgtelėjęs mažylis nieko neturi. Daugybė mamų pasakoja, kaip buvo gaila į maišą dėti nuostabius naujagimio kombinezoniukus ir kostiumėlius, kuriais mažylio nebuvo nė karto papuošusios, ir kaip reikėjo begalės šliaužtinukų ir pėdkelnyčių tada, kai atžala pradėjo ropoti ir vaikščioti.

Kūdikių drabužėlių dydžiai

56–62 cm – kūdikiams iki 3 mėnesių.

62–68 cm – 3–6 mėnesių kūdikiams.

68–74 cm – 6–9 mėnesių kūdikiams.

75–80 cm – 9–12 mėnesių kūdikiams.

Batukai. Tai dovana, kuri pralinksmins, bus daili, tačiau kažin ar labai pravers. Perkant didesnio dydžio batukus, irgi lengva apsirikti, nes reikia tiksliai apskaičiuoti, kokio dydžio pėdutė bus vasarą ar žiemą.

Sauskelnės. Tai nėra tokia elementari dovana, kaip atrodo. Sauskelnes palankynoms galite nešti tik pasitarę su tėvais. Kiekviena šeima naudoja skirtingas sauskelnes, o svečiai paprastai neša tokias, kurioms tuo metu akcija arba kurių pavadinimas geriau žinomas. Būna ir taip, kad tėvai naudoja daugkartinius vystyklus.

Kosmetika. Tai irgi gana kebli dovana. Nebent žinote, kokia naujagimio oda (sveika, alergiška, jautri), koks tėvų požiūris į ekologiškus produktus. Kai kurie gimdytojai nusiteikę prieš kūdikiams skirtas kosmetikos priemones ir tenkinasi tik aliejumi bei muilu.

Žaislai. Patikėkite, dauguma svečių neša kramtukus, barškučius ir sukučius virš lovytės. Šie žaislai tinka labai trumpai, vaikučiui reikalingi vos kelis mėnesius. Verčiau nupirkite lavinamąjį žaislą vyresniam vaikui. Toks tiks po metų ar kelerių.

Nuotraukų albumai, rėmeliai. Deja, irgi galite nepataikyti, nes ne visi tėvai gamina popierines nuotraukas ir kaišioja jas į albumus. Dabar daug populiariau daryti fotoknygas, o nuotraukas, kuriomis norime puošti sienas, išspausti ant drobės.

Kūdikio kraitelis. Juos perkant labai lengva prašauti pro šalį, tarkime, nešate dovanų vonelę, o tėvai nė neketina joje maudyti, nes lankė R. Šemetos mokymus ir nutarė kūdikį maudyti didelėje vonioje. Nešate sukutį, grojantį lopšines, kuris tvirtinamas virš lovytės, o tėvai jos nė neturi, nes kūdikis miega kartu. Apie buteliukus, čiulptukus ir sterilizatorius išvis neverta kalbėti.

Nepabodusios dovanos

Fotolia nuotr./Kūdikėlis pintinėje
Fotolia nuotr./Kūdikėlis pintinėje

Žurnalo mamoms prenumerata. Džiugins visus metus.

Vaikiškų melodijų, lopšinių, pasakų įrašai. Prireiks ne iš karto, bet paskui labai pravers.

Rinkinys gipsinei rankytei ar pėdutei. Lietuvoje išpopuliarėjęs prieš 10 metų, dabar nepelnytai užmirštas.

Paslaugų kuponai (savos gamybos), kurioje siūlote savo, kaip auklės, paslaugas savaitgaliui ar vakarui.

Žvaigždei suteiktas vaiko vardas. Tokį sertifikatą galite užsakyti internetu, paslauga kainuoja 17 eurų.

Mažytis akvariumas ir auksinė žuvytė – pirmasis vaiko augintinis. Neš sėkmę ir niekada netriukšmaus!

Mobilioji auklė. Tai daugeliui tėvų labai reikalingas daiktas.

Apklotas, pagalvė ar patalynės komplektas su vaiko atvaizdu.

Taupyklė.

Medžio sodinukas, jei tėvai turi galimybę augalą pasodinti.

Humoristinė dovana tėvams – šaldyto maisto rinkinys visai savaitei (žinoma, prieš tai pasidomėkite, ar šeima turi šaldiklį).

Ir, žinoma, smagi knyga, kaip auginti ir prižiūrėti kūdikį (pavyzdžiui, „Karalius su sauskelnėm“)!

Daugiau smagių ir naudingų straipsnių apie pirmuosius kūdikio metus rasite knygoje „Karalius su sauskelnėm“.

Knygos „Karalius su sauskelnėm“ viršelis
Knygos „Karalius su sauskelnėm“ viršelis

Žurnalas „JI“
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie Ji24.lt