Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Vertikalus gimdymas: „už“ ar „prieš“?

Besilaukianti moteris
Shutterstock nuotr. / Besilaukianti moteris
Šaltinis: Ji24.lt
0
A A

Besilaukiančioms moterims kyla daugybė klausimų. Vienas iš jų – kaip pasitikti naująjį Žemės gyventoją?

Gydytojai skalambija varpais, kad vis daugiau būsimų mamų dėl paprasčiausio patogumo renkasi ne natūralų gimdymą, bet cezario pjūvį, kuris rekomenduojamas tik išskirtiniais atvejais. O kaip gi vertinamas natūralus gimdymas? Esame įpratinti, kad moterys gimdo horizontaliai, tačiau pastaruoju metu pasaulyje plinta nauja mada – tai vertikalus gimdymas.

Teigiama, kad tai nėra naujiena, ypač Rytų šalyse, Afrikoje, Pietų Amerikoje, Kinijoje ir daugelyje Europos šalių, pavyzdžiui, Vokietijoje, Olandijoje, kur vertikalus gimdymas buvo praktikuojamas jau seniausiais laikais. Ir nors dabar dažniausiai moteris gimdo gulėdama, sakoma, kad tai patogiausia pačiam gydytojui ir kitam medicininiam personalui, tačiau gimdyvė tokiu atveju atlieka gana pasyvią rolę.

Taigi, kokie vertikalaus ir mums įprastinio – gimdymo gulomis – pliusai ir minusai?

Kai kurie specialistai sako, kad įprastinis (horizontalus) gimdymas mamai yra skausmingesnė patirtis, kūdikiui pilve lieka mažiau vietos, jis gauna mažiau deguonies, be to, didesnė tarpvietės pažeidimų rizika, sunkiau išstumti vaikelį...

O kuo gi ypatingas gimdymas vertikaliai? Šiuo atveju gimdoma klūpant arba atsisėdus ant specialios kėdutės ar suradus kitą patogią pozą.

  • Visų pirma, pabrėžiama, kad tai nėra taip skausminga, dėl gravitacijos jėgos lengviau stumti kūdikį, pats gimdymas, tikėtina, gali trukti trumpiau, o moteris patiria mažesnį stresą.
  • Dėl vertikalios padėties sumažėja tarpvietės traumų, plyšimų, kurie ilgai ir sudėtingai gyja, sukeldami nemenką diskomfortą. Teigiama, jog kūdikiai, gimę vertikaliu būdu, taip pat dažnai išvengia traumų, o paties gimdymo metu jaučiasi kur kas komfortiškiau, nepatiria deguonies bado.
  • Kai kurie vaikų gydytojai, akušeriai sako, kad gimdant šiuo būdu, mažyliai rečiau patiria neurologinių patologijų, greičiau vystosi, priauga svorio pirmaisiais mėnesiais, tobulėja. Yra netgi teiginių, kad ir paaugę jie geriau sutelkia dėmesį, puikiai mokosi, yra darbštūs, išsilavinę.
  • Vertikalaus gimdymo metu kūdikis į pasaulį skverbiasi lėtai, neskubėdamas, todėl, kaip jau minėjome, mažėja traumų tikimybė, gimdyvė netenka mažiau kraujo, yra aktyvi, pati reguliuoja gimdymo procesą, padėdama ir sau, ir mažyliui.
  • Kai gimdyvė guli ant nugaros, gimdos svoris pasiekia net 6 kg ir spaudžia kraujagysles, aortą, tad gali sutrikti kraujotakos sistema, o mažyliui pritrūkti deguonies.

Kam netinka vertikalus gimdymas?

  • Vien tik pačios mamos nuomonės ir noro gimdyti vertikaliai nepakanka. Visada reikia pasitarti su gydytoju ir atsižvelgti į jo nuomonę, savo sveikatos būklę, kadangi svarbiausia – kūdikio savijauta. Gydytojams gali būti sudėtingiau suteikti pagalbą, jeigu moteris gimdo vertikaliai, tad gimdymas turi būti sekamas itin kruopščiai ir reaguojama į bet kokius nesklandumus.
  • Nepatariama gimdyti vertikaliai, jeigu kamuoja venų varikozė, kūdikis neišnešiotas arba pats nėštumas yra komplikuotas, kamuoja sunkios ligos ar kiti negalavimai.
  • Reikia žinoti, kad vertikalus gimdymas nėra visiškai saugus, nes komplikacijos galimos net saugiausiais atvejais. Taigi, mada lieka mada, o sprendimus priimkite tik būdamos tikros dėl savo ir mažylio sveikatos būklės.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie Ji24.lt